VMwareVMware ESXiVMware vCenterVSAN

VSAN – Storage Policy Data Locality

Merhaba,

Bu yazımda sizlere VSAN 6.6 ile birlikte gelen Site Affinity ile birlikte gelen yeniliklerden bahsedeceğim. VSAN 6.7’de bu seçenek data locality olarak geçiyor. VSAN ile ilgili daha önce yazmış olduğum yazılara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.tayfundeger.com/kat/VSAN

Daha önceki makalelerimde de belirtmiştim bir vSAN 6.7 Streched Cluster’da , maksimum 30  host kullanılabilir . VSAN 6.5’da bu sayı site başına 15’ti. VSAN’da değerlendirmeniz gereken en önemli gereksinim aslında network bant genişliği ve latency’dir. Bant genişliği ve latency konusu vSAN Stretched Cluster oluşturulurken gözönünde bulundurulması gereken önemli faktörlerdendir. RTT latency 5ms’den yüksek olduğunda performans problemleri ortaya çıkabilir. Bir stretched cluster oluşturuyorsanız iki lokasyon arasındaki maximum RTT değer 5ms olmalıdır.

Büyük Faiulre senaryolarında, örneğin birincil lokasyonun, witness Host’dan tarafından tamamen erişilmez olduğu ve inter-site link’in down olduğu durumda, vSAN ikincil lokasyona fail-over yapar. Birincil lokasyona erişim tekrar geldiğinde, witness host ve ikincil lokasyona erişimi sağlanana kadar önerilen (preferred) lokasyon olarak konumlandırılmaz. Bu önerilen lokasyonun erişilebilir gözüktüğü fakat tam düzgün çalışmadığı durumların yaşanmasının önüne geçer.

vSAN 6.6’da gelen Site Affinity rule (vSAN 6.7 ve sonrasında bu data locality olarak geçiyor) ile Streched Cluster yapıları için storage policy tabanlı yönetim esnekliğini geliştridi. Data Locality rule’u ile lokasyon yedekliliğinin gerekliği olmadığı durumlarda sanal sunucu objelerini tek bir lokasyonda olacak şekilde konumlandırabilirsiniz. vSphere HA konfigurasyonunuzu hatırlayın, burada HA anında sadece belirli bir ESXi host üzerinde sunucular power on olsun diye bir konfigurasyon belirtebilrisiniz. Aynı şekilde DRS’de de virtual machine sadece belirli ESXi host’lar üzerinde çalışssın diye konfigurasyon belirtebilrisiniz. Data Locality rule’da ise, siz verilerinizi sadece tek bir lokasyonda tutabilrisiniz. FTT = 0 yani. Site Affinity ile ilgili inceleme yaptığımda bu özelliğin müşteriler tarafından talep edildiğini öğrendim. Yani onların talebi üzeirne çıkarılmış bir özellik aslında. Bu özellik, storage ve network kaynaklarının maliyetini düşürmeyi sağlar.

Eğer Data Locality kullanacaksanız DRS ve HA üzerinde oluşturduğunuz custome rule’lara dikkat etmeniz gerekir. Eğer bu seçeneği belirli virtual machine’ler için kullanıyorsanız o virtual machine’lerin yine belirli ESXi host’lar üzerine sabitlemelisiniz. Tekrar belirtmekte fayda görüyorum eğer Data Locality kullanacaksanız Primary level of failures to tolerate seçeneği 0 olarak ayarlanmalıdır. Böylece data locality seçeneğini None, Preferred veya Secondary olarak ayarlayabilrisiniz.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

5 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Süleyman Özkan
Süleyman Özkan

VSAN konusunda çok profesyonel bir yazı olmuş, siteniz gerçekten çok başarılı zamanında da ödül almışsınız sanırım. Severek takip ediyorum sitenizi. 🙂
Bülteninize kayıt olsam çalışıyor mu aktif olarak eklediğiniz yazılar mail olarak geliyor mu?

İbrahim Aktaş
İbrahim Aktaş

Ellerinize sağlık Tayfun hocam, çok kaliteli içerikleriniz var. 🙂

Eldar.Aze
Eldar.Aze
Reply to  Tayfun DEĞER

Tayfun bey. Default olarak vsan kurarken Locality policy etmezsek .Virtual machine yaratırken FTT 0 yazarisek,yaratılan vm objeleri 1 esxi host-a tutulmazmı ????
Öncelikle teşekkürler

Başa dön tuşu
5
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x