VMwareVSAN

VSAN Cluster – SSD Failure

Merhaba,

VSAN Cluster‘da host’lar üzerindeki SSD‘lerden biri arızalanırsa ne olur? Bu soru bana çok soruldu aslında soran kişilere detaylı olarak anlattım bunu ancak yinede bunu yazıya dökmeye karar verdim. Daha önceki yazılarımda VSAN üzerinde konumlandırılan SSD’lerin nasıl çalıştığını anlatmıştım. Bunu aşağıdaki yazıda görebilirsiniz.

https://www.tayfundeger.com/vsan-cluster-why-use-an-ssd.html

VSAN2

VSAN Cluster’da aşağıdaki konfigurasyonun olduğunu düşünelim;

  • 4 Host
  • Her host için1 disk group
  • Her disk group için 1 SSD ve 3 HDD
  • Virtual machine’ler için belirlenen policy ise failures to tolerate 1 olarak ayarlıdır.

Daha önceki yazılarımda’da belirttiğim gibi VSAN disk gorup’unda maximum 7 HDD ve bunun üzerine 1 SSD gereklidir. Buraya konumlandırılan SSD %70 read, %30 write buffer olarak kullanılmaktadır. Aslında bu şema incelendiğinde IO’nun ilk oluşacağı yer SSD’dir herzaman için. Peki bu SSD fail olursa virtual machine’ler nasıl davranır veya VSAN Cluster’da nasıl bir değişiklik olur?

VSAN3

Cluster içerisinde bir SSD bozulduğunda; VSAN Cluster bu SSD’i bozulmuş olarak işaretler ve bunu diğer disk group’larına raporlar. Böyle bir durumda VSAN Cluster hemen objelerin yeni bir kopyasını oluşturur. Burada obje diye bahsettiğim disk, vmx file vs vs.. ‘dir. yukarıdaki şekilde de bunu detaylı olarak görebilirsiniz.

Yani burada VSAN’ı minimum gereksinimler ile kurduğunuzda, SSD veya HDD’nin arızalanması durumunda VSAN cluster’a herhangi birşey olmaz. Donanımın fail olması, aklınıza geldiği gibi bir veri kaybına sebep olmaz çünkü minimum gereksinimlerde 1 tane host’u tolere edilecek şekilde ayarlanmıştır.

VSAN’da daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi max 1 SSD kullanılabiliyor. Böyle bir durumda SSD’nizi çok kaliteli seçmeniz gerekiyor. Unutmayın ki herşey read/write değildir. Bir SSD’ye sahip olursunuz çok mükemmel performans’a sahiptir ancak kalitesiz olduğu için bir süre sonra hata verecektir. Benim size önerim, eğer VSAN Cluster kuracaksanız Enterprise serisi SSD disk’leri kullanmanız yönünde olacaktır. Ancak SSD’lerde kendi aralarında farklı kategorilere ayrılıyor. SLC, MLC vs vs gibi..  Her SSD farklı IOPS değerleri verir. SSD konusunda daha detaylı bilgiye sahip olmak istiyorsanız aşağıdaki yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

http://blogs.vmware.com/vsphere/2013/12/virtual-san-hardware-guidance-part-1-solid-state-drives.html

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

5 1 vote
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x