VMwareVSAN

VSAN – Booting ESXi on SD card / USB

Merhaba,

Yeni bir VSAN ortamı oluştururken disk, memory, network kartı ile ilgili önerilerinden daha önce bahsetmiştim. ESXi normalde HDD üzerine kurulur ancak çevremdeki bazı kurumlar ESXi’i USB üzerinden çalıştırıyor. Durum böyle olunca acaba USB üzerinde ESXi’in çalışmasının VSAN’a etkisi nedir diye araştırdım. Bu yazımda sizlere bununla alakalı bilgi vereceğim.

VSAN-Hardware-Build-Your-OwnVMware’in kaynaklarında, eğer host’unuz 512GB memory altında bir kaynak’a sahip ise, USB bellek veya SD kart üzerine kurulum yapılabileceği belirtiliyor. Eğer bir VSAN Cluster oluşturulacak ise bu ayrıntıya dikkat edilmeli. Çünkü birçok kişi veya kurum ESXi host’ları SD kart üzerinden çalıştırıyor. VSAN Design and Sizing Guide ‘da Installation bölümünde aşağıdaki maddeler yer alıyor.

  • SD veya USB kullanacaksanız, ESXi host’un memory kapasitesinin 512GB’dan az olması gereklidir. USB veya SD kart boyutu için minimum 4 GB veya 8 GB alan gereklidir.
  • Eğer ESXi host’un memory kapasitesinin 512GB’dan fazla ise ayrı bir Harddisk veya SSD üzerine kurulum yapılması öneriliyor.

Benim yorumumu sorarsanız herzaman için bir harddisk üzerine kurmanız yönünde olacaktır. SD veya USB aygıtların bozulması olasılığı daha yüksektir. Ancak bir harddisk kullanırsanız, ki kullanacağınız harddisk muhtemelen bir raid group’a dahil olur ozaman harddisk bozulsa bile ESXi bundan etkilenmez.

Unutmadan şunuda belirteyim. Eğer SD veya USB üzerine kurulum yapacaksanız, core dump dosyalarının oluşacağı bölümü ayarlamanız gerekiyor. Eğer ESXi üzerine herhangi bir problem olursa ve siz VMware’e case açarsanız, VMware Technical Support Engineer’lar sizden bu dosyaları root cause analysis için isteyecektir.Tabi harddisk veya ssd üzerine kurulum yaparsanız core dump dosyaları disk’in üzerine yazılıyor olacağından ayrıca bir partition belirtmenize gerek kalmayacaktır.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x