VMwareVSAN

VSAN Cluster – Removing a Disk Group

Merhaba,

Bir önceki yazımda sizlere VSAN Reclaim Disk’den bahsetmiştim. Bu yazımdan sonra disk group’un nasıl remove edileceği konusunda birkaç kişiden mail aldım. Aslında oldukça basit bir yöntem ancak burada bu cluster’ın nasıl kurulduğu (Automatic veya Manuel mode) konusunda bilgi sahibi olmanız gerekli. Çünkü buna göre karşımıza ufak bir uyarı çıkıyor. Automatic ve Manuel mode’un farklarını merak ediyorsanız aşağıdaki yazıyı okuyabilirsiniz.

https://www.tayfundeger.com/vsan-cluster-manual-or-automatic-mode.html

Disk gorup’un remove edilmesinden önce ESXi host’u maintenance mode’a almanız gerekli. Bu aslında benim bir tavsiyem. Çünkü disk group’ları remove edilecek bu durumda ben her ihtimale karşı host’un maintenance’a alınmasını öneririm.

Enter-maintenance-mode

Disk group’larını gördüğümüz bölümde hangi host’a ait disk group’unu silmek istiyorsak onu maintenance mode’a alıyoruz. Host’u seçtikten sonra hemen üstünde bulunan maintenance mode butonuna basıyoruz.

mmode-options

Benim önerim burada bütün dataların farklı bir host’a migrate’i yönünde ancak, isterseniz bunu atlayabilirsiniz. Yani bu gerekli bir adım değildir. Bu adımı tamamladıktan sonra host maintenance mode’a giricektir. Ancak disk group’unu silebilmemiz bize gerekli olan disk group remove butonu aktif durumda olmayacaktır.

3.-no-remove-the-disk-group-icon

Butonun aktif olmamasının sebebi ise, Cluster’ın automatic mode olarak kurulmasından kaynaklanmaktadır. Automatic mode seçili olduğu için disk group silindiğinde hemen yenisini talep eder. Eğer manuel mode’a alırsak disk group’u kendimiz silebiliriz.

4.-manual-mode

Edit Virtual SAN Settings bölümünden Add disks to storage bölümünü Automatic’den Manual’a alıyoruz. Bu işlemi online olarak yapabilirsiniz. Herhangi bir downtime ‘a sebep olmayacaktır.

5.-Remove-Disk-group

Automatic mode’dan manual’a aldığımız için remove disk group butonu aktif hale geldi (kırmızı x işareti). Host zaten maintenance mode’da olduğu için işlemi direk gerçekleştirebilirsiniz. Herhangi bir problem olmayacaktır.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

Kaynak: VSAN Part 17 – Removing a Disk Group from a Host

5 1 vote
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x