VMwareVMware ESXi

Free ESXi Backup Solutions

Merhaba,

Yine son günlerde aldığım bir mail ile bu yazıyı yazıyorum. Biliyorsunuzki free esxi kullanan kullanıcılar virtual machine’lerin backup’larını alamıyorlar. Aslında alamıyorlar demeyelimde, çoğu backup programı free esxi ‘i desteklemiyor. Bununda sebebi free esxi’in API ve SDK’larının read only olarak sunulmasıdır.

Backup programları VADP ve CBT gibi özellikleri kullandığı için ve bu özellikler free esxi’da yer almamasından dolayı backup alamıyor. Ama bazı programlarda free esxi’dan backup alabiliyorlar. Buna ayrıca anlatacağım. Free esxi backup’lama ile ilgili internette araştırma yaparken çok güzel bir script ile karşılaştım.

https://communities.vmware.com/docs/DOC-8760

https://github.com/lamw/ghettoVCB

Yukarıdaki script ile virtual machine’lerinizin yedeklerinizi alabilirsiniz. Tabi çeşitli kısıtlamalar mevcut ama online backup alabilmesi, birden fazla disk bulunan virtual machine’in yedeğini alması vs vs gibi güzel geliştirilmiş bir script bence:)

Geçtiğimiz günlerde Veeam’in free versiyonunu indirdim (standalone version). Kurulumu yaptıktan sonra Free ESXi üzerinden backup almaya çalıştım ancak almadı. Bununda sebebi yine yukarıda belirttiğim gibi Veeam’in VADP ve CBT gibi feature’ları kullanmasından kaynaklı. Araştırmalarıma devam ederken Thinware vBackup ve Trilead VM Explorer isimli iki ürünü buldum. Her iki ürünün’de free versiyonları ve ücretli versiyonları mevcut. Ben açıkcası Thinware’i beğenmedim oyüzden onu yazmıyorum. Trilead VM Explorer gerçekten başarılı bir ürün.

Trilead’ın özelliklerini aşağıdaki link’den inceleyebilirsiniz.

http://www.trilead.com/editions/

Ürünün free versiyonunda online backup/restore gibi seçenekler mevcut. Zaten free bir esxi kullanılan bir yapıda çok can alıcı bir sistemin olmadığını düşünürsek bence gayet yeterli bir backup programı. Ayrıca free versiyonuna Email support’uda mevcut. Ürünün kurulumu oldukça basit çok kısa  ve basit.

Trilead_GUI

Datacenter tab’ından host ve virtual machine’leri ekleyebiliyoruz. Direk virtual machine’in vmx bilgilerini çekebiliyor. Böylece virtual machine’de hangi işletim sistemi olduğunu disk,network,cpu ve memory bilgilerini görebiliyoruz. Ayrıca işletim sistemine göre RDP veya SSH’da yapabiliyorsunuz(Program üzerinden). Yani Free bir ürüne göre bence yeterli bir GUI ‘si var. Tabi bu ürün free olduğu için pro’da yer alan bazı özelliklere sahip değil. Örneğin pro versiyonunda incremental backup alınabiliyor iken free versiyonda bu özellik bulunmamakta.

Daha detaylı özellikleri için ürünü incelemeniz gerekiyor. Zaten dediğim gibi free versiyonu kısıtlı oyüzden çok kolay anlaşılır bir arayüzü var.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

3 1 vote
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

3 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Erdinç
Erdinç

Tartışmaya gerek yok.
Triliad’ı HP almış. free versiyon kalmamış.

Tayfun DEGER
Reply to  Erdinç

Merhaba,

Free edition’ı bulunuyor. Aşağıdaki adresten download edebilirsiniz.

https://www.trilead.com/download-free-edition/

Taner
Taner

Hocam hpe vm explorer enterprise edition kullanıyorum fakat free esxi’nin incremental backup’ını almıyor malesef. Full normal backup alıyor oda disk üstünde çok yer kaplıyor. Altta yazan seçeneği uygulatmıyor:

“Use VD Service. If you want to perform incremental backup using VMware CBT technology this function must be enabled. Only licensed ESXi and ESX can enable this option. For ESXi free do not enable this option.”

İncremental backup alabilen bir program (veeam hariç) tanıtırsanız daha yararlı olur diye düşünüyorum.
Saygılar.

Başa dön tuşu
3
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x