VMwareVMware ESXiVMware vCenter

Host shutdown – DCUI vs vCenter

Merhaba,

Bazı testler ile uğraşırken ESXi‘in vCenter üzerinden shutdown’u ile DCUI üzerinden shutdown edilmesinin arasında farklar olduğunu gördüm. Aslında bunu daha önce VMware forumlarında da görmüştüm ancak detaylı test yapıp inceleme fırsatım olmamıştı. Normalde plansız bir şekilde ESXi host down olduğunda vSphere HA devreye giriyor ve host üzerinde bulunan virtual machine’leri başka bir host üzerinde güvenli bir şekilde tekrar açıyordu. Tabi burada Isolation Response seçeneğinin Power on olduğunu baz alıyorum. vSphere HA ‘in çalışması ile ilgili detaylı yazıma aşağıdaki link’den ulaşabilirsiniz.

https://www.tayfundeger.com/vmware-ha-nasil-calisir

Peki ESXi host’u shutdown ettiğimizde üzerinde çalışan virtual machine’lere ne olur?

21

Ben bu konuda fikir sahibi olmak için vSphere HA log’larını inceledim. Yani fdm.log dosyaları. Log dosyalarındaki değişikliği görmek için vCenter üzerinden ve ESXi host üzerinden ayrı ayrı shutdown komutları gönderdim. Log’ları incelediğimde 2 farklı log olduğunu gördüm.

[php]2014-04-11T09:11:54.712Z [688C2B70 info ‘Invt’ opID=SWI-31c0989] [VmStateChange::SavePowerChange] vm /vmfs/volumes/5fbc36d5-2d2db70e-2dd7-
374ne2157c15/tayfuntest/tayfuntest.vmx curPwrState=unknown
curPowerOnCount=0 newPwrState=powered off clnPwrOff=true hostReporting=host-218[/php]

ESXi konsolundan F12 tuşuna basarak host’u shutdown ediyorum. Yukarıdaki log incelendiğinde host shutdown olduğu halde virtual machine’in restart edilmediği görülüyor.

[php]2014-04-11T12:12:57.125Z [68040B70 info ‘Invt’ opID=SWI-1ccd725a] [VmStateChange::SavePowerChange] vm /vmfs/volumes/5fbc36d5-2d2db70e-2dd7-
374ne2157c15/tayfuntest/tayfuntest.vmx curPwrState=unknown
curPowerOnCount=0 newPwrState=powered on clnPwrOff=false hostReporting=host-218[/php]

Bu sefer ESXi konsolu yerine vCenter Web Client üzerinden host’u shutdown ediyorum. Yukarıdaki log’lar incelendiğinde host’un shutdown olduktan sonra virtual machine’in başka bir host açılacağını görüyorum.

Yukarıdaki iki log dosyasını birbiri ile karşılaştırdığımızda, clnPwrOff değerlerinin birbirinden farklı olduğunu görüyorum.

İlk log’u incelediğimizde, virtual machine’in clnPwrOff=true olarak işaretlendiğini görüyorum. Yani temel olarak bu, vSphere HA bunun administrator tarafından power off edildiğini düşünür ve farklı bir ESXi üzerinde bu makinayı restart etmez.

İkinci log’u incelediğimizde virtual machine’in clnPwrOff=false olarak işaretlendiğini görüyorum. Bu durumda virtual machine’in clean power off olmadığı vSphere HA’e rapor edilir. Bu durumda vSphere HA process’i başlatılır ve virtual machine farklı bir host üzerinde restart edilerek açılır.

Benim size önerim, eğer reboot veya shutdown gibi bir işlem yapacaksanız bunu herzaman için vCenter Web Client üzerinden gerçekleştirin. Aksi takdirde DCUI üzerinden bu işlemi gerçekleştirirseniz virtual machine başka bir host üzerine geçmeyecek ve o üzerinde kalacaktır.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x