VMwareVSAN

VSAN 6 Maintenance işlemi nasıl yapılır?

Merhaba,

Virtual SAN Cluster‘ına dahil host’ları shutdown, reboot veya disconnect yapmadan önce maintenance mode’a almanız gerekiyor. Ben daha önce bir VSAN cluster‘ının nasıl shutdown edileceği konusunda aşağı makalede bilgi vermiştim.

VSAN Cluster – Shutting down

VSAN 6.0 ile birlikte maintenance mode’larda değişiklik oldu.

VSAN cluster’ınıza bulunan bir host’u maintenance mode’a almak istediğinizde karşınıza aşağıdaki gibi 3 seçenek çıkacaktır.

vsan-maintenance

VSAN Cluster’ına dahil host’lardan birtanesini maintenance’a almak istediğinizde karşınıza 3 seçenek çıkacaktır.

Ensure accessibility: Bu seçenek defaul olarak seçili gelmektedir. Eğer host’u power off veya cluster’dan remove etmek isterseniz Virtual SAN bu host üzerindeki virtual machine’leri erişilebilir kılar. Eğer host’u cluster’ın dışına çıkarmak istiyorsanız örneğin, upgrade yapıp tekrar host’u cluster’a eklemek gibi. Bu seçenek uygun değildir. Yani host’u cluster’dan remove edecekseniz bu seçenek sizin için uygun değildir. Ancak şunu unutmamanız gerekir. Bu seçenek belirli virtual machine’ler için geçerlidir. Eğer sizin storage policy’inizde Number of failures to tolerate seçeneği 1 olarak set edildiyse cluster data kaybı yaşayabilirsiniz.

Not: Bu seçenek yanlızca 3 host’lu cluster’larda veya 3 fault domains ile ayarlanmış virtual san cluster’larında geçerlidir.

Full data migration: Bu seçeneği seçtiğinizde Virtual SAN cluster’ı içerisindeki host’daki virtual machine’ler farklı host’lara taşınır. Tabi bu işlem kaynak var ise gerçekleşir. Host’u kalıcı olarak kaldırmayı düşünüyorsanız bu seçeneği seçebilirsiniz. Bu seçenekte verileriniz güvende olacaktır. Ancak burada migration(disk) yapılacağı için işlem uzun sürecek ve vaktinizi alacaktır.

No data migration: Bu seçeneği seçtiğinizde virtual san üzerindeki host’larda herhangi bir işlem yapılmaz. Eğer cluster içerisindeki host’u remove veya power off duruma getirirseniz bazı virtual machine’ler unaccessible duruma düşebilir.

Buradaki son 2 seçenek sizin storge policy’lerinizi de görmezden gelebilir. Bunu biraz daha detaylı anlatayım. N+1 policy kullanırsak genellikle virtual machine’lerin disk üzerinde 2 kopyası tutulur. Eğer siz virtual machine’lerin kopyasını bulunduğu bir host’u kapatmak isterseniz virtual machine’lerin 2 kopyasını tutma senaryosu sona erer.Bu durum N+1’i ihlal ettiği için virtual machine not compliant olarak listelenecektir.

Yukarı bahsetmiş olduğum N+1 policy durumunda eğer cluster’ındaki host’ların sayısı yeterli durumda ise VSAN otomatik olarak virtual machine data’larının birer kopyasını oluşturur. Böylece not compliant durumunda gözükmez. VSAN bir data’nın kopyalanmasına başlamadan önce default olarak 60 dakika bekler. Eğer bu süre içerisinde host geri gelir ise kopya işlemi yapılmaz. Tabi bu bahsetmiş olduğum işlemi 3 host’a sahip bir cluster’da denemeniz mümkün değil. N+1 ile ilgili daha önce aşağıdaki gibi bir yazı yazmıştım.

VSAN için neden 4 host olmalı?

Eğer bu test’i yapmak istiyorsanız N+2uygulamanız gerekir. Yani host’unuzun birini maintenance mode’a aldığınızda bile data’larınız 2 node üzerinde saklanmaya devam eder.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x