VSAN Cluster – Shutting down

tarafından 2 Aralık 2014 tarihinde VMware, VSAN kategorisine yazıldı.

Merhaba,

VSAN yazı serimin bu bölümünde VSAN Cluster’ı güvenli birşekilde nasıl shutdown edeceğimizi göstereceğim. Araştırdığım kadarıyla bu konu bir çok community’de tartışılmış. Birçok kişi bunun complex birşey olduğunu düşünmüş ancak öyle bir durum söz konusu değil.

Benim ortamımda 3 host’lu bir VSAN cluster var. VSAN Cluster’ım içerisinde çalışan birden fazla virtual machine çalışıyor. İlk olarak Cluster içerisinde power on durumda olan bütün virtual mahcine’leri kapatıyoruz.

Confirm-MMode

Bütün virtual machine’lerin kapandığından emin olduktan sonra host’u maintenance mode alıyoruz. Bu işlem sırasında karşımıza çıkan pencereden Move powerd-off and suspended virtual machines to other hosts in the cluster seçeneğini işaretlemiyoruz. Bununda sebebi benim virtual machine’leri daha önceden kapatmış olmamdır. Tabi eğer sizin virtual machine’leriniz açık ise bu seçeneği seçmeniz gerekiyor.

VSAN’da hiç birzaman host’u maintenance’a almadan reboot işlemini yapmayın. Eğer maintenance mode’a almadan reboot işlemini gerçekleştirirseniz datastore’lar üzerinde bozulmalar olabilir. Buna lütfen dikkat edin.

3 host’uda maintenance mode’a alıp host’ları reboot ettikten sonra aşağıdaki gibi bir uyarı ile karşılaşabilrisiniz.

General-Status-during-reboot

Host’lar reboot oldukları esnada kendi aralarındaki network bağlantısıda gideceği için yani birbirleri ile haberleşemeyeceği için Misconfigaration detected hatasını görebilirsiniz. Bu hatayı önemsemenize gerek yoktur çünkü zaten maintenance mode’a alıp gerçekleştirdiğiniz bir işlem bu. Host’lar reboot edildikten sonra maintenance mode’dan çıkarabilir ve virtual machine’lerinizi açabilirsiniz.

Son olarak, eğer VSAN cluster’ını kapatmak durumunda kalırsanız host’lar için maintenance mode’u kullanın ve data’ları migrate etmeyin.

Daha detaylı bilgi için aşağıdaki link’i inceleyebilirsiniz.

http://cormachogan.com/vsan/

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

 

email

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.