VMwareVSAN

VSAN Cluster – Shutting down

Merhaba,

VSAN yazı serimin bu bölümünde VSAN Cluster’ı güvenli birşekilde nasıl shutdown edeceğimizi göstereceğim. Araştırdığım kadarıyla bu konu bir çok community’de tartışılmış. Birçok kişi bunun complex birşey olduğunu düşünmüş ancak öyle bir durum söz konusu değil.

Benim ortamımda 3 host’lu bir VSAN cluster var. VSAN Cluster’ım içerisinde çalışan birden fazla virtual machine çalışıyor. İlk olarak Cluster içerisinde power on durumda olan bütün virtual mahcine’leri kapatıyoruz.

Confirm-MMode

Bütün virtual machine’lerin kapandığından emin olduktan sonra host’u maintenance mode alıyoruz. Bu işlem sırasında karşımıza çıkan pencereden Move powerd-off and suspended virtual machines to other hosts in the cluster seçeneğini işaretlemiyoruz. Bununda sebebi benim virtual machine’leri daha önceden kapatmış olmamdır. Tabi eğer sizin virtual machine’leriniz açık ise bu seçeneği seçmeniz gerekiyor.

VSAN’da hiç birzaman host’u maintenance’a almadan reboot işlemini yapmayın. Eğer maintenance mode’a almadan reboot işlemini gerçekleştirirseniz datastore’lar üzerinde bozulmalar olabilir. Buna lütfen dikkat edin.

3 host’uda maintenance mode’a alıp host’ları reboot ettikten sonra aşağıdaki gibi bir uyarı ile karşılaşabilrisiniz.

General-Status-during-reboot

Host’lar reboot oldukları esnada kendi aralarındaki network bağlantısıda gideceği için yani birbirleri ile haberleşemeyeceği için Misconfigaration detected hatasını görebilirsiniz. Bu hatayı önemsemenize gerek yoktur çünkü zaten maintenance mode’a alıp gerçekleştirdiğiniz bir işlem bu. Host’lar reboot edildikten sonra maintenance mode’dan çıkarabilir ve virtual machine’lerinizi açabilirsiniz.

Son olarak, eğer VSAN cluster’ını kapatmak durumunda kalırsanız host’lar için maintenance mode’u kullanın ve data’ları migrate etmeyin.

Daha detaylı bilgi için aşağıdaki link’i inceleyebilirsiniz.

http://cormachogan.com/vsan/

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

 

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

6 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Fatih Pektas
Fatih Pektas

Merhaba,
Vcenter kurulu olan VM’i CPU upgrade etmek istiyorum. yine yukarıda belirttiğiniz prosedüre göre mi ilerlemem gerekiyor.

Tayfun DEGER
Reply to  Fatih Pektas

Merhaba,

VSAN mı kullanıyorsunuz? Tam olarak yapmak istediğiniz nedir anlayamadım.

Fatih Pektas
Fatih Pektas
Reply to  Tayfun DEGER

evet VSAN kullanıyorum. VCSA:5480 ekranında The CPU is heavily loaded hatası alıyorum. VM leri incelediğimde VCSA yüklü sanal makinenin CPU sundan yaptığını gördüm. o makineyi kapatıp CPU arttırmak istiyorum. ekran görüntülerini ekte bulabilirsiniz.

comment image comment image

Tayfun DEGER
Reply to  Fatih Pektas

Merhaba,

Öncelikle vCenter’ın bulunduğu ESXi host’a erişip daha sonrasında vCenter’i shutdown edip CPU arttırımı yapabilirsiniz. VSAN ile ilgili bir durum bulunmuyor. Kullanmış olduğunuz VSAN sürümü nedir?

Fatih Pektas
Fatih Pektas
Reply to  Tayfun DEGER

VSAN kullanmıyor muşum yanlış biliyormuşum. Cahilliğimi mazur görün. :(((((

Tayfun DEGER
Reply to  Fatih Pektas

Hiç sorun değil, iyi çalışmalar.

Başa dön tuşu
6
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x