VMwareVMware ESXi

Virtual Machine Log Dosyaları Nasıl Disable Edilir?

Merhaba,

Geçtiğimiz günlerde bir soru ile karşlıaştım. Virtual machine folder’ında bulunan log dosyalarının silinmesinin herhangi bir zararı varmı diye. Açıkcası bu çok fazla önerilen bir operasyon değildir. Çünkü virtual machine folder’ında bulunan vmware.log dosyaları o virtual machine üzerinde yapılan tüm aktiviteleri log‘lar. Dolayısıyla bir sorun anında virtual machine’in log dosyalarından problemi hızlı bir şekilde çözebilirsiniz. Bu log dosyaları içerisinde virtual machine’in reboot aşamaları, virtual machine’e eklenen donanım, snapshot vs gibi virtual machine üzerinde yapılan tüm işlemlerin detaylarını bu log’larda görebilirsiniz.

Eğer siz virtual machine’in log dosyalarını kendi kontrolünüzde düzenlemek istiyorsanız veya kendinize göre şekillendirmek istiyorsanız aşağıdaki parametreleri kullanarak log dosyalarını sınırlandırabilir veya size’ini kontrol altına alabilirsiniz.

limit-log-number

limit-log-size

Bu parametreleri VM Advanced Setting altından gerçekleştirebilirsiniz. Ancak eğer bir virtual machine’in hiç log tutmasını istemiyorsanız bunun için Edit Settings bölümünden ufak bir parametre değiştirmeniz gerekiyor.

log

Eğer virtual machine’in log tutmasını istemiyorsanız öncelikle virtual machine’in Edit Settings’ine girdikten sonra Options > General bölümünden Enable loging checkbox’ını kaldırmanız gerekiyor. Tabi bu işlemi yaparken virtual machine’ini shutdown durumda olması gerekli. Açıkcası böyle birşeyi neden yapmak istersiniz bilemiyorum. Çünkü virtual machine’in oluşturmuş olduğu log dosyaları çok fazla büyüklüğe sahip olmaz. Bundan dolayı silinmesinin veya devre dışı bırakılmasını pek önermiyorum. Nihayetinde burada bulunan log dosyaları bir sorun anında sizin hayatınızı kurtarabilir 🙂 Ek olarak ortamınızda oluşan bir problemden dolayı VMware‘e çağrı açabilirsiniz. Böyle bir durumda Support Engineer sizden virtual machine log’larını isteyebilir. Lütfen disable etmeden önce bu detayları değerlendirin.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Yasin Demir
Yasin Demir

Logları kapatmayı düşünüyorum ama, log tutmak daha mı iyidir sizce, yoksa logları kapatmak daha mı performans katar?

Başa dön tuşu
2
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x