VMware Project Pacific Nedir?

tarafından 26 Ağustos 2019 tarihinde VMware kategorisine yazıldı.

Merhaba,

VMworld 2019 ‘dan çok güzel haberler gelmeye başladı. Her nekadar daha session’lar bu yazıyı yazdığımda başlamasa bile bazı duyurular yapılmaya başlandı. Bugün itibari ile VMware, vSphere ürün ailesi için büyük bir gelişme ile ön plana çıkıyor. VMware bugün Project Pacific ‘in duyurusunu yaptı. Chris Wolf’un açıklaması ile VMware, Project Pacific için son 10 yılda yapılan en büyük evrim olduğunu belirtiyor. Peki, Project Pacific Nedir? sorusuna karşılık ufak bir makale yazmak istedim.

Project Pacific sayesinde, mevcut VMware vSphere’iniz geleceğin uygulama platformuna dönüştürülüyor. VMware, vSphere’in mimarisini yeniden tasarlıyor ve yeteneklerini tüm modern, geleneksel uygulamalar ile genişletmek için Kubernetes’den yararlanıyor. Kubernetes’in ne olduğunu bilmiyorsanız aslında Project Pacific’in ne olduğunu anlamakta zorlanabilirsiniz. Basit olarak açıklayacak olursak, Kubernetes, container teknolojileri için orkestrasyon platformudur. Bu google tarafından yayınlanan açık kaynaklı bir projedir.

Project Pacific, vSphere’i geleceğin uygulama platformuna dönüştürüyor. VMware, Kubernetes’in vSphere’in control plane’ine yerleştirilmesi, platformu ve container’leri ve virtual machine’leri tek bir platforma birleştirmesini sağlayacak şekilde bir platforma dönüştüreceğini söyledi. Yani kısaca, vSphere ile Kubernetes derinlemesine entegre olacak ve bunun içinde vSphere yeniden tasarlanıyor.

 

Project Pacific, vSphere’i native Kubernetes platformu olarak geliştirmiştir. VMware bu değişimi yapmak zorunda kalmıştır çünkü günümüzde kullandığımız application’lar bir çok farklı teknoloji kullanarak oluşturulan karmaşık kombinasyonlardır. Burada application diye bahsettiğim; database, container application’ları, şirket içi uygulamalar vs. Bu uygulamaları yönetmek hemde geliştirmek, hem yazılımcılar hemde sistem adminleri için karmaşık bir iştir. Bundan dolayı bir çok firma devops ekiplerinin birlikte daha efektif bir şekilde çalışmasını ve böylece daha faydalı işler çıkarabileceklerine inanıyorlar. Kubernetes gibi teknolojilerde zaten VMware vSphere ‘in merkezi bir rol oynayacağı açıktı bundan dolayı Project Pacific ile Kubernetes entegrasyonu sağlandı.

Kullanıcılar artık Project Pacific sayesinde vSphere ortamından hem uygulamalarını geliştirmelerini hemde kullanımını sağlayacaktır. Ek olarak, müşterilerin cluster ve health değerlendirilmesi de dahil olmak üzere, nerede çalıştıklarına bakılmaksızın tüm Kubernetes cluster’larını yönetebilecekleri tek bir kontrol noktası olan Tanzu Mission Control‘unde duyurusu yapılmıştır.

Özellikle, Project Pacific aşağıdaki yetenekleri sunacaktır:

vSphere with Native Kubernetes

Project Pacific ile ilk defa Kubernetes VMware vSphere’in control plane’ine, compute, storage ve network kaynaklarının geleneksel virtual machine ile birlikte yönetilmesine izin verecek şekilde yerleştirilmiştir. Yani mevcut vSphere vCenter Server üzerinden Kubernetes nesnelerini, objelerini yönetebiliyor olacağız. Ayrıca çeşitli vSphere scriptleri ve 3 party araçlarında kubernetes’e karşı çalışacağınıda belirtmek isterim.

App-focused Management:

Tek tek virtual machine’leri hatta artık container’leri yönetmekten ziyade Project Pacific, geliştiricilere policy’ler, kotalar ve role based access uygulamak için uygulama düzeyinde kontrol sağlayacaktır. Project Pacific ile BT, Kubernetes cluster’ları, container ve mevcut virtual machine’ler için vCenter Sunucusunda birleşik görünüme sahip olacak, ayrıca vSphere HA, DRS ve vMotion gibi özelliklerden de faydalanabilecektir.

Dev & IT Ops Collaboration:

IT operatorleri, Kubernetes cluster’larını developer’lara sunmak için vSphere araçlarını kullanacak ve daha sonra SDDC altayapısına erişmek için Kubernetes API’lerini kullanabilecektir.

Project Pacific şuan için technology preview yani tutarlı sürüm henüz release olmadı. Yazılım geliştiricilerin özellikle container teknolojilerine yöneldiği şu dönemde VMware’in kubernetes tarafında yaptığı bu çalışma gerçekten çok güzel.

Konu ile ilgili detaylı bilgiyi aşağıdaki linklerden alabiilrsiniz.

https://blogs.vmware.com/vsphere/2019/08/introducing-project-pacific.html

https://blogs.vmware.com/vsphere/2019/08/project-pacific-technical-overview.html

Umarım faydalı olmuştur.

Iyi çalışmalar.

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir