VMwareVMware ESXiVMware vCenter

VCSA 6.5 to VCSA 6.7 Upgrade

Merhaba,

Bu yazımda sizlere vCenter Server Appliance 6.5 versiyonundan vCenter Server Appliance 6.7 versiyonuna nasıl upgrade edileceğini anlatacağım. Daha önce vCenter Server Appliance ile ilgili bir çok makale yazmıştım. Bu yazılarıma aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.tayfundeger.com/kat/vmware-vcenter

Ayrıca vCenter Server Appliance kullanıyorsanız, upgrade işlemlerinden sonra ilerleyen zamanlarda patch yüklemek isteyebilirsiniz. VCSA Patch yükleme işlemleri için aşağıdaki yazımı okuyabilirsiniz.

VCSA 6.7 – Offline Patch Nasıl Yüklenir?

VCSA 6.7 – Online Patch Nasıl Yüklenir?

vCenter Server Appliance upgrade işlemlerine başlamadan önce vCenter Server Appliance sunucunuzun mutlaka yedeğini ve snapshot’ını alın. Böylece bir sorun anında yedekten verilerinizi geri yükleyebilir veya snapshot’ı revert edebilirsiniz. vCenter Server Appliance Upgrade etmeden önce aşağıdaki gereksinimleri karşıladığınızdan emin olmalısınız.

vCenter Server Appliance için, ESXi host’larınızın upgrade gereksinimlerini karşılaması gerekir.

  • ESXi host versiyonunu 6.0 ve üzeri olmalıdır.
  • vCenter Server Appliance’in deploy edileceği ESXi host maintenance mode’da olmamalı ve Fully Automated olarak ayarlı bir DRS cluster’ında bulunmamalıdır.
  • ESXi ve vCenter Server’da NTP tanımlı olduğundan ve saatlerin düzgün çalıştığından emin olmalısınız.

vCenter Server Appliance upgrade işlemine başlamadan önce, mevcut vCenter Server Appliance’in backup veya snapshot’ını almayı unutmayınız. Ek olarak vCenter Server Appliance 6.5 ‘dan 6.7 versiyonuna upgrade işlemi yaparken yeni bir vCenter Server Appliance 6.7 ‘nin deploy edilip ardından vCenter Server Appliance 6.5 ‘da bulunan data’nın vCenter Server Appliance 6.7 ‘ye taşındığını belirtmek isterim. Yani upgrade işlemi yapılırken yeni bir vCenter Server Appliance kuruluyor ve eski veriler buraya taşınıyor.

vCenter Server Appliance upgrade’ine başlamadan önce aşağıdaki linkten vCenter Server Appliance 6.7 versiyonunu download ediyoruz.

https://my.vmware.com/group/vmware/details?downloadGroup=VC67U3&productId=742&rPId=35752

vCenter Server Appliance 6.7 ISO‘sunu yukarıda belirtmiş olduğum linkten download ediyoruz.

Indirmiş olduğumuz ISO dosyasını hem ESXi hemde vCenter Server ‘a erişebilecek bir sunucu üzerine mount ediyoruz ve aşağıdaki path’e giriş yapıyoruz.

E:\vcsa-ui-installer\win32

Yukarıda path’de belirtmiş olduğum installer dosyası üzerinde sağ click Run as Administrator ile çalıştırıyoruz.

Installer’i çalıştırdığımızda karşımıza açılan ekranda Upgrade işlemi yapacağımız için Upgrade butonuna basıyoruz.

Upgrade işlemi 2 aşamadan oluşuyor. Stage 1 diye bahsedilen aşamada yeni bir appliance deploy ediliyor. Stage 2 ‘de ise mevcut appliance’dan yeni appliance’a verilerimiz taşınıyor. Next ile devam ediyoruz.

Son kullanıcı sözleşmesini kabul ediyoruz ve Next ile devam ediyoruz.

Connect to source appliance bölümünde mevcut vCenter Server Appliance 6.5 sunucumuzun erişim bilgilerini yazıyoruz ve ardından Connect to source butonuna basıyoruz.

Connect to source bölümüne tıkladıktan sonra karşımıza yukarıdaki gibi bir ekran açılıyor. Burada;

SSO Username: Mevcut vCenter Server Appliance 6.5’ın SSO user bilgilerini yazıyoruz.

SSO Password: SSO için kullanmış olduğunuz user’ın password’unu belirtiyoruz.

Appliance (OS) root password: vCenter Server Appliance 6.5 ‘un root password’unu giriyoruz.

ESXi host or vCenter Server that manages the source appliance

ESXi host or vCenter Server name: vCenter Server Appliance 6.5’ın bulunduğu ESXi Server’i veya vCenter Server’i yazıyoruz. Ben burada ESXi Server’i belirtiyorum.

Https port: default olarak bırakıyoruz.

Username: Ben ESXi Server’i belirttiğim için root yazdım. Eğer siz vCenter Server belirtecekseniz onun kullanıcı bilgilerini belirtmeniz gerekiyor.

Password: Şifreyi belirtiyoruz.

Next ile devam ediyoruz. Karşımıza sertifika uyarısı çıkar ise YES butonu ile devam edebilirsiniz.

vCenter Server Appliance 6.7’nin deploy edileceği ESXi Server’i veya vCenter Server belirtiyor ve erişim bilgilerini yazıyoruz. Next ile devam ediyoruz.

Deploy edilecek vCenter Server Appliance 6.7’nin virtual machine ismini ve root password’unu belirtiyoruz. Next ile devam ediyoruz.

vCenter Server Appliance 6.7 için bir sizing belirtmeniz gerekiyor. vCenter Server Appliance içerisinde kaçtane virtual machine kaçtane ESXi host bulunacak ise ona göre bir boyut seçmeniz gerekiyor. Tiny, Small, Medium, Large, X-Large seçeneklerine göre CPU, Memory, Disk değerleri değişecektir. Next ile devam ediyoruz.

vCenter Server Appliance 6.7 virtual machine’inin barınacağı datastore’u seçiyoruz. Eğer isterseniz vCenter Server Appliance ‘i Thin disk olarak oluşturabilrisiniz. Next ile devam ediyoruz.

vCenter Server Appliance 6.5’dan yeni deploy edilecek vCenter Server Appliance 6.7 versiyonuna veriler taşınacağı için ilk aşamada vCenter Server 6.7 sunucusuna geçici bir IP tanımlamamız gerekiyor. Bu tanımlayacağımız Temporary IP address olarak belirteceğimiz IP vCenter Server Appliance 6.5 ile mutlaka haberleşmesi gerekmektedir. Tüm veriler bu IP üzerinden taşınacaktır. Burada belirteceğinzi IP ve buna ait gateway, DNS bilgilerini belirtiyoruz ve Next ile devam ediyoruz.

Yapılan işlemlerin kısa bir özetini görüyoruz ve Finish butonu ile deployment işlemine başlıyoruz.

Deployment işlemi tamamlandıktan sonra Continue butonu ile Stage 2 aşamasına geçiş yapıyoruz.

Next ile devam ediyoruz.

Connect to source vCenter Server bölümünde pre-check işlemleri yapılıyor. Bu işlem ortamınızın büyüklüğüne göre biraz zaman alabilir.

En önemli bölümlerden birisi burası. Burada hangi verilerin vCenter Server Appliance 6.7 versiyonuna aktarılacağını seçmeniz gerekiyor. Benim size tavsiyem Configuration and historical data (events, tasks and performance metrics) seçeneğini seçmeniz yönünde olacaktır. Çünkü upgrade sonrasında performans datalarına, task/event verilerine ihtiyacınız olabilir. Bu seçeneği seçtiğinzide vCenter Server’inizin büyüklüğüne göre işlem uzun sürecektir.

Next ile devam ediyoruz.

VMware’s Customer Experience Improvement Program (“CEIP”) ‘e katılmak istiyorsanız join seçeneğini seçebilirsiniz. Ben böyle bir şey istemiyorum. Ondan dolayı seçmiyorum ve Next ile devam ediyorum.

Yaptığımız işlemlerin kısa bir özetini görüyoruz ve vCenter Server Appliance’in backup’ını aldığınızı onaylayan checkbox’ı işaretliyoruz. Finish butonu ile işlemi tamamlıyoruz.

vCenter Server Appliance upgrade işlemine başlamadan önce karşınıza bir uyarı çıkacaktır. Bu uyarıda mevcut vCenter Server appliance’in işlem bitiminde upgrade edileceği belirtilmektedir. Upgrade sonrasında işlemlerinize yeni vCenter Server Appliance 6.7 sunucusundan devam edebileceksiniz.

Upgrade işleminin süresi mevcut vCenter Server Appliance 6.5 sunucunuzun büyüklüğüne göre değişecektir. İşlem tamamlandıktan sonra artık vCenter Server Appliance upgrade olmuş olacak ve vCenter Server Appliance 6.7 versiyonuna bağlanabileceğiz.

Upgrade esnasında yukarıdaki gibi uyarılar alabilirsiniz. Bunlar sadece bilgi mesajlarıdır. vCenter Server’in çalışmasına etki etmez.

Upgrade işlemi tamamlandıktan sonra artık vCenter Server Appliance 6.7 ‘ye browser ile login olabilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

5 1 vote
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

12 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Duran Gökpınar
Duran Gökpınar

Merhaba Hocam, makale için teşekkür ederim. Vcenter 6.7 upgrade yaptıktan sonra, hostların 6.5 de kalmaları bir sorun teşkil eder mi? Yoksa onları da 6.7 ye çekme zorunluluğu var mı? sorun yoksa bir süre bu şekilde kullanmayı planlıyorum. Teşekkürler

Duran Gökpınar
Duran Gökpınar

Merhaba Tayfun Hocam,

vcenter 6.0 dan 6.5 upgrade yaptım. Fakat 6.5 den 6.7 ye upgrade yaparken bu hatayı alıyorum. “Error: Cannot validate target appliance configuration as not enough information from the source appliance can be collected. For more details check out the server logs” Sebebi ne olabilir sizce? 3 host ve 1 qnap var. hostların birinde vcenter 6.0 var ve disk olarak qnap üzerinde. Upgrade işlemini aynı qnapa ve diğer hostlardan birine atmaya çalışıyorum. Şimdiden teşekkürler

Musa Bozkurt
Musa Bozkurt

Bende yenilemeyi düşünüyorum ama, hostlarla sorun olur mu diyecektim, ancak yenilikleri kullanmak için hostları da 6.7’ye güncelleyeceğim.

Centos
Centos

Hocam selam, çok yayarlı ve başarılı bir döküman olmuş tüm sistemlerime uyguladım 4 adet vcenter upgrade ettim tabiki sorunlar çıktı ama loglardan dediğiniz şekilde çözüm getirdim fakat kapattığımı old vcenterları silebilir miyiz artık bu saatten sonra bu bilgiyi bulamadım :))

Centos
Centos
Reply to  Tayfun DEĞER

Bu kadar cabuk dönus vebyardiminiz icin tesekkur ederim Tayfun bey blogunuzun hakkiji veriyorsunuz sizden cok sey ogrendik sizi tanimadan umarim bir gun cayimizi icmeye gelirsiniz ankaraya bizde ufakta olsa gorevimizi yapmis oluruz sevgiler

nurettin çakmaklı
nurettin çakmaklı

hocam selamlar 6.5 vcenter orjinal keyi 6.7 de kullanabiliyor muyuz ? Yoksa yeni keye ihtiyaç olur mu ?

nurettin çakmaklı
nurettin çakmaklı
Reply to  Tayfun DEĞER

hızlısın yapıyorsun bu sporu

Başa dön tuşu
12
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x