VMwareVMware vCenter

vCenter Server ve Image Backup

Merhaba,

vCenter Server ve Image Backup isimli bu yazımda sizlere vCenter Server 7 ‘nin yedeklenme yöntemi ile ilgili önemli bir bilgi vereceğim. Ben daha önce vCenter Server 7 ‘nin Backup ve Restore operasyonu ile ilgili aşağıdaki gibi bir makale yazmıştım.

vCenter Server 7 Backup Nasıl Alınır?

vCenter Server 7 Restore Nasıl Yapılır?

vCenter Server ve Image Backup

vCenter Server ve Image Backup
vCenter Server ve Image Backup

Geçtiğimiz günlerde vCenter Server 7 Release oldu ve kullanılabilir hale geldi. Her versiyonda olduğu gibi bu versiyonda da önemli yenilikler geldi. Ancak bu sefer bahsedeceğim yenilik aslında biraz farklı. Bunun sebebi ise vCenter Server 7’nin release note’larında yer alan bir bilgiden kaynaklanıyor. vCenter Server 7 ile ilgili makaleleri takip ederken aşağıdaki gibi bir bilgi gördüm.

Deprecation of Image-Based Backup and Restore Support for vCenter Server

Image-based backup and restore for vCenter Server is deprecated in vCenter Server 7.0 and will not  be supported in a future vSphere release.

vCenter Server 7 ‘nin release note’larında bu bilgi geçiyordu ancak daha sonrasında bunu güncellediler. Bu konu ile ilgili ufak bir araştırma yaptığımda VMware’in ilerleyen versiyonlarda Image Backup’ı artık unsupported duruma getireceği ve vCenter Server 7 üzerinde yer alan backup’ın artık resmi olarak kullanılacağı belirtiliyor. Tabi bu şuan için geçerli değil. Yani vSphere 7.0 en son Image backup destekleyen ürün olacak. Bundan sonra artıkvCenter Server içerisinde yer alan backup’ı kullanaccağız.

Bu aslında beklediğim birşeydi. Çünkü vSphere 6.5 ‘dan itibaren özellikle Backup/Restore özelliği tarafında ciddi geliştirmeler oldu. vSphere 6.7 ile birlikte schedule backup özelliğini kullanmaya başladık. Bunlar önemli ayrıntılardı.

Tabi bunun dışında Image Backup ‘dan uzaklaşmanında bazı teknik sebepleride var. Örneğin aşağıda belirteceğim KB.

https://kb.vmware.com/s/article/78042

Bu sorun daha önce benimde başıma geldi. vSphere 6.7 versiyonunda PSC vevya vCenter Server’i backup’dan restore ettiğinizde servisleri düzgün bir şekilde başlamıyordu. Bunun sebebi ise vCenter Server üzerinde bulunan bir script’in image backup sonrasında düzgü bir şekilde başlamamasından kaynaklanıyordu. Anladığım kadarıyla bu ve bunun gibi farklı sorunların önüne geçmek için kendi backup yöntemini artık bundan sonraki sürümlerde zorunlu olarak kullanacağız.

vCenter Server 7 kuracak veya upgrade edecek kişiler için önemli bir ayrıntı olduğunu düşünüyorum çünkü mimariyi artık buna göre tasarlamanız gerekiyor.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

5 2 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x