VMwareVMware vCenter

vCenter Server Appliance 6 – vPostgres Database Backup

Merhaba,

vCenter Server Appliance 6 ile birlikte artık database olarak vPostgres database kullanılmaya başlandı. Eğer kullanmış olduğunuz backup programı vPostgres Database’in backup’ını almaya support etmiyor ise bunu ufak bir python script ile çözebilirsiniz.

vCenter Server Appliance’ı default olarak kurduğunuzda embedded olarak vPostgres Database kurulur. Eğer database’de bir problem oluşursa ve vCenter Server Appliance’ı uninstall ederseniz içerisindeki database’de silinecektir. Bunun için mutlaka database’inde yedeğinin alınması gerekli.

vCenter Server Appliance’ın database yedeğini almak için öncelikle aşağıdaki KB’de bulunan script’i (linux_backup_restore.zip) download ediyoruz.

http://kb.vmware.com/selfservice/microsites/search.do?language=en_US&cmd=displayKC&externalId=2091961

Daha sonra indirmiş olduğumuz dosyaları açıyoruz ve backup_lin_py uzantılı dosyayı /tmp dizinine yüklüyoruz. Bunun için WinSCP yazılımını kullanabilirsiniz.

1

Dosyamızı yükledikten sonra iznini değiştirmemiz gerekiyor ancak bundan önce tmp dizinine girip dosyayı kontrol ediyoruz. Dosyamızı gördükten sonra aşağıdaki komut ile dosya izinlerini ayarlıyoruz.

 chmod 700 /tmp/backup_lin.py 

2

Dosya izinlerini ayarladıktan sonra artık backup’ımızı alabiliriz. Aşağıdaki komutda da göreceğiniz üzere backup almak için ekstra bir lokasyon belirtmeniz gerekiyor. Ben backup yine /tmp dizinine aldım ancak siz isterseniz bunu farklı bir dizinede alabilirsiniz. Tamamen sizin dizayn’ınıza kalmış bir durum anlayacağınız.

 python /tmp/backup_lin.py -f /tmp/backup_VCSADB_tayfundeger.bak 

Backup alacağımızı dizini belirledikten sonra komutu çalıştırıyoruz.

3

Database’in backup’ı saniyeler içerisinde bitiyor. Tabi bu benim ortamımda bu şekilde. Daha büyük ve daha yoğun kullanılan vCenter Server Appliance’ların database’leri daha büyük olacağı için bu sürede uzun olabilir. /tmp dizininde ls -lah komutu ile alınan bakup’ı görebilirsiniz.

Restore işlemi ile ilgili ayrıca bir yazı yazacağım.

Umarım faydalı olmuştur.

 

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x