VMwareVMware vCenter

vCenter Server Appliance 6 – Disk Genişletme

Merhaba,

vCenter Server Appliance ile Windows üzerine kurulan vCenter arasında artık bir fark kalmadı. Tabi bu sadece vSphere 6 için geçerli. vSphere 5‘de aralarında farklar mevcut idi. Bu konular ile ilgili daha önce aşağıdaki makaleleri yazmıştım onları inceleyebilirsiniz.

vCenter Server Appliance 6 ile Windows vCenter 6 arasındaki farklar

vCenter Server Appliance 5.5 ile Windows vCenter Server 5.5 arasındaki farklar

vCenter Server Appliance 6’nın önceki sürümlerinde disk büyütme işlemi biraz problemliydi. VMDK’nın boyutunu kolay bir şekilde arttırabilirsiniz ancak bunu işletim sistemi içerisinden yapmak hiç okadar basit değildi. Merak edenler aşağıdaki KB’yi inceleyebilir.

http://kb.vmware.com/kb/2056764

Tabi bu işlemler sırasında kesinti alınması ve eğer komutlara çok aşina değilseniz oldukça sizi zorlayacaktır. Bunun sebebide önceki VCSA sürümlerinde LVM‘in kullanılmamasından kaynaklıdır. LVM sayesinde sunucu çalışırken kolay birşekilde disk’i büyütebilirsiniz. VCSA 6 önceki sürümlerine göre tasarımsal anlamda da farklıdır. VCSA 6 üzerinde 11 VMDK ile kendi iç yapısında da çeşitli işlevlere ayırarak yönetimi kolaylaştırır. Böylece spesifik bir partition’ın boyutunuda büyütebilirsiniz.

Ben aşağıdaki örnekde 10GB olan DB partition’ını 25GB ‘a extend edeceğim.

İlk olarak df -h komutu ile var olan disk boyutunu görüyoruz.

1

DB partition’ına vSphere Web Client ‘ı kullanarak VMDK‘yı büyütüyoruz. Burada var olan disk’i büyütmemiz gerekiyor. Yeni bir disk eklememeniz gerekiyor.

2

Şimdi burada 2 farklı yöntem kullanabilirsiniz. Eğer isterseniz aşağıdaki komutu kullanıp disk’i online olarak genişletebilir, istersenizde vCenter Server Appliance‘ı reboot edebilirsiniz. Reboot ettikden sonrada otomatik olarak büyüyecektir disk.

 vpxd_servicecfg storage lvm autogrow 

Ben yukarıdaki komut ile disk’i büyüttüm.

3

df-h komutu ile tekrar boyutu kontrol ettiğinizde disk’in büyüdüğünü görebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi disk büyütme işlemi vCenter Server Appliance 6 ‘da oldukça basit bir şekilde yapılabiliyor.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

 

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x