ManşetVMwareVMware vCenter

vCenter 6.0 Installation Part 3 – Platform Services Controller

Merhaba,

Ben Platform Services Controller‘ı ve vCenter Server ‘i farklı virtual machine’ler üzerine kuracağım. Makale serisinin link’lerine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

vCenter 6.0 Installation Part 1- Introduction

vCenter 6.0 Installation Part 2 – Deployment Models

vCenter 6.0 Installation Part 3 – Platform Services Controller

vCenter 6.0 Installation Part 4 – vCenter Server (External Database)

Bunun için hazırlamış olduğum Windows Server 2012 R2 işletim sistemli virtual machine’i domain’e join ediyorum ve network’de isminin çözüldüğünden emin oluyorum.

İşletim sistemini kurarken Bölge/Dil seçeneklerinin Ingilizce olduğundan emin olun. Eğer Türkçe olarak kurduysanız sıfırdan yeni bir işletim sistemi kurun. Ben işletim sistemini full update ettim eğer production ortamına kuruyorsanız sizinde full update yapmanızı öneririm.

Indirmiş olduğum vCenter 6.0 ISO ‘sunu Platform Services Controller kurulumunu yapacağım virtual machine’e mount ediyorum.

Platform services Controller installer

Gördüğünüz gibi vCenter 5.1 ve vCenter 5.5 ‘in Autorun ekranlarında daha fazla seçenek vardı ancak vCenter 6.0‘da bu seçenekler kaldırılmış durumda. vCenter Server for Windows seçeneğine basarak kuruluma başlıyoruz.

PSC installation vcenter 6

Welcome ekranını Next ile geçiyoruz.

vcenter 6 license

End User License Agreement ‘i kabul ediyoruz ve Next ile devam ediyoruz.

vCenter external deployment

Ben bu makale serisinde External Deployment seçeneği ile kurulum yapacağım. Zaten ilk bölümde de bundan bahsetmiştim. İlk olarak Platform Services Controller’ı kurmamız gerekiyor çünkü vCenter Server kurulumunda Platform Services Controller’in bilgilerini belirteceğiz. Embedded Deployment model’ini daha önce anlatmıştım buna aşağıdaki link’den ulaşabilirsiniz.

https://www.tayfundeger.com/vmware-vcenter-server-6-0-installation.html

Platform Services Controller seçeneğini seçiyorum ve Next ile devam ediyorum.

platform services Controller site

System Name’in hem isim hemde ip olarak network’de çözüldüğünden emin olmanız gerekli. Eğer isim ve IP çözümlemede bir sorun yaşıyorsanız bunu çözmeniz gerekli çünkü kurulum hata alırsınız. Next ile devam ediyorum.

platform services controller account

Eğer sizin ortamınızda başka bir Single Sign On domain var ise Join vCenter Single Sign-On domain seçeneği ile buna join edebilirsiniz. Önceki bölümlerde bu konu ile ilgili detaylı bir yazı yazmıştım onları inceleyebilirsiniz. Ben yeni bir vCenter kuracağım için yeni bir Single Sign On Domain oluşturacağım. Create a new vCenter Single Sign-On domain seçeneğini seçiyorum.

Domain name: vsphere.local defaul olarak bırakıyoruz. Bunu değiştirebilirsiniz ancak ben default olarak bırakıyorum.

vCenter Single Sign-On username: Administrator default olarak bırakıyoruz.

vCenter Single Sign-On password: Şifremizi belirtiyoruz.

Confirm password: Tekrar şifreyi belirtiyoruz.

Site name: Burası oldukça önemli eğer birden fazla lokasyonda Single Sign-On kullanıyorsanız vCenter’ınız bu sitename ile gözükecektir. Eğer tek bir lokasyonda kullanıyorsanız tabi çok bir önemi yok. Ancak buraya belirteceğiniz isimi daha sonra değiştiremiyorsunuz buna dikkat etmeniz gerekli. Ayrıca sitename belirtirken Non-ASCII veya high-ASCII karakterler kullanmayın bunlar support edilmiyor.

Tüm işlemleri tamamladıktan sonra Next ile devam ediyoruz.

platform services controller port

Default olarak bırakıyoruz. Eğer buradaki portları farklı bir servis kullanıyor ise bu port’ları değiştirebilirsiniz. 80 ve 443 numaralı port’lar vCenter Single Sign-On tarafından kullanılacağından bu portların boş olması gereklidir.

Next ile devam ediyoruz.

8

Platform Services Controller ve store data’nın kurulum path’lerini değiştirebilirsiniz. Daha önceki yazımda da bundan bahsetmiştim. Next ile devam ediyoruz.

platform services controller installation

Ready to Install bölümünde yapılan işlemlerin kısa bir özetini görüyoruz ve Install butonu ile kurulumu başlatıyoruz.

vcenter 6 psc

Kurulum oldukça kısa sürüyor.

psc installation finish

Kurulum tamamlanıyor. Finish butonu ile işlemi sonlandırıyoruz.

12

Kurulum tamamlandıktan sonra servisler’in doğru bir şekilde başladığını kontrol ediyoruz. Görüldüğü gibi sorunsuz bir şekilde bütün servisler başlamış.

Bir sonraki makalede vCenter Server’in kurulumunu anlatacağım.

Umarım faydalı olmuştur.

5 1 vote
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
1
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x