Microsoft

SQL Server Remote Connection

Merhaba;

Bu mini makalede SQL Server 2005′e Local’de bulunmadan internet üzerinden nasıl erişebileceğimizi anlatacağım.

SQL Server’ı ‘Sql Server and Windows Authentication’ mod’a almamız gerekiyor. Bunu SQL Server Management Studio’da veritabanı üzerinde sağ tuş tıklıyoruz ve Properties bölümüne giriyoruz. Security sekmesinin altından Sql Server and Windows Authentication modunu değiştirebiliriz. Bu işlemi tamamladıktan sonra; Sql Server Configuration ’dan Sql Server(MSSQLSERVER) ‘a sağ tuş tıklıyoruz ve Properties seçeneğine giriyoruz. Burada karşımıza ‘Built-in account’ bölümünü  ‘Network Service’ olarak değiştiriyoruz.

Denetim Masası -> Windows Güvenlik Duvarı -> Özel Durumlar -> Bağlantı Noktası Ekle çıkan pencerede ‘Ad: SQL Server, Bağ. Nok No: 1433, TCP’ seçip ekliyoruz. Aynı yerden ‘Ad: SQL Server, Bağ. Nok No: 1434, UDP’ yazıp tekrar ekliyoruz.

Bütün işlemleri tamamladıktan sonra son işlem olarak modemimizin arayüzüne girip yukarıda bahsettiğim portları açıyoruz. Tabi bu portları hangi IP ‘ye açmanız gerektiğine dikkat edin. Eğer bütün işlemleri doğru bir biçimde yaptıysak SQL Server ‘imize bağlanabiliriz. Connection String şu şekilde olmalıdır;

Data Source=[Server IP],1433;Network Library=DBMSSOCN;Initial Catalog=[Veritabanı ismi];User ID=[Kullanıcı Adı];Password=[Sifre];

Yukarıda Connection String bölümüne port belirtmemize aslında gerek yok. Yani SQL Server Standart portunu kullanıyorsa bunu belirtmemize gerek yok.

Bu arada; Surface Area Configuration for Services and Connections > Remote Connections bölümünden Local and remote connections ve Using both TCP/IP and named pipes seçeneklerini işaretlemeyi unutmayınız.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x