Microsoft

Windows Server 2008 Üzerinde NTBackup İşlemi

Merhaba;

Windows Server 2008 ‘den önceki işletim sistemlerinde NTBackup sistemini kullanabilirken; Windows Server 2008‘de bu yerini Windows Server Backup‘a ve System Center‘in yetenekli ürünü DPM 2007‘ye bıraktı. NTBackup ile herhangibi bir lisans ücreti, bedeli ödemeden bütün işlemleri yapabiliyorduk. Server 2008 üzerinde yapacağımız birkaç değişiklik ile NTBackup ‘ın Server 2008 üzerinde nasıl kullanacağını anlatacağım..

İhtiyacımız olanlar : Windows Server 2003 üzerinden aşağıdaki dosyaları kopyalayalım. Bu dosyalar System32 içerisindedir.

  • ntbackup.exe
  • ntmsapi.dll
  • vssapi.dll
  • esebcli2.dll

Bu dosyaları Windows Server 2008 içerisinde C:\Program Files\NTBackup klasörü açarak bu klasörün içerisine kopyalıyoruz. Bu işlemleri tamamladıktan sonra;

Windows Server 2008 üzerinde Server Manager‘ı açarak  Features altından Add Features ‘ı açıyoruz ve buradan   Removable Storage Manager bileşenini seçerek bunu yüklüyoruz.

Son olarak Regedit kayıtlarından bir değeri değiştirmemiz gerekiyor.

HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control\BackupRestore\DLLPaths altında yer alan Esebcli2.dll değerinin yolunu C:\Program Files\NTBackup\Esebcli2.dll olarak değiştirerek işlemleri tamamlıyoruz.

Şimdi NTBACKUP‘ımızı program files\ntbackup klasörünün altından çalıştırabiliriz.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x