Siber suçlulardan "nokta atışlı" e-postalar

Abone Ol İçerikleri Kaçırma
tarafından 22 Temmuz 2011 tarihinde Haberler kategorisine yazıldı.

Cisco raporuna göre internet dolandırıcıları artık daha çok kişiselleştirilmiş epostalar gönderiyor!

 

Veri ağları konusunda önde gelen Cisco, internet dolandırıcılarının değişen stratejilerini yeni güvenlik raporunda ortaya koydu. Rapora göre siber suçlular, hedefledikleri organizasyonlara özel hazırlanmış spam e-postalarla saldırıyor.
Raporda öne çıkan bulgular şöyle:

· Yoğun spam e-postalarla yapılan saldırılar karşılığında yapılan dolandırıcılıkların meblağı Haziran 2010’daki 1.1 milyar dolardan Haziran 2011’de 500 milyon dolara düştü.
· Günlük spam e-posta gönderi sayısı Haziran 2010’daki 300 milyardan Haziran 2011’de 40 milyara düştü.
· Kişiye özel saldırılarda artış var: Spearphishing (zıpkınla balık avı) denilen dolandırıcılık girişimleri üç katına çıktı.
· Saldırıların tüm dünyada kurumlara yıllık maliyeti 1.29 milyar dolara çıktı.

50 ülkeden 361 bilgi teknolojileri profesyonelinin görüşlerine dayanılarak hazırlanan rapor, dünyanın en büyük bulut tabanlı güvenlik ekosistemi olan Cisco Security Intelligence Operations (SIO) tarafından derlendi. Cisco Güvenlik Teknolojileri Direktörü Nick Edwards, “Kurumların ve gelir düzeyi yüksek bireylerin banka hesapları ile değerli varlıklarına erişim amacıyla yapılan nokta atışı saldırılar giderek artıyor. Hukuki düzenlemelerin baskısı altında kalan siber suçlular, yoğun spam e-posta gönderiminden vazgeçerek tespit edilmesi daha zor olan kişiselleştirilmiş saldırılara yöneliyor” diyor.

 

Kaynak:http://www.chip.com.tr/konu/siber-suclulardan-nokta-atisli-e-postalar_28127.html

 

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments