Runecast Analyzer 3.0

tarafından 27 Ekim 2019 tarihinde VMware kategorisine yazıldı.

Merhaba,

Runecast Analyzer 3.0 sürümünün release duruma geldiğini belirterek makaleme başlamak istiyorum. RuneCast özellikle VMware altyapısı kullanan kişi/kurumlar için oldukça faydalı bir ürün. Daha önce RuneCast ile ilgili çeşitli makaleler yazmıştım. Bu yazılarıma aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Runecast Analyzer Nedir?

Runecast Analyzer

RuneCast 2.1 Release Oldu!

Runecast ile ilgili daha önce makalelerimde çeşitli bilgiler vermiştim. Bundan dolayı bu makalemde Runecast 3.0 ile birlikte gelen yeniliklerden bahsedeceğim. Runecast Analyzer 3.0 bu versiyon ile birlikte artık sadece ESXi değil, VSAN’ıda kontrol edebiliyorsunuz. Ayrıca Horizon View ortamınızda var ise bunuda RuneCast ile birlikte analiz edebiliyorsunuz. VMware VSAN biliyorsunuz kurulumu sırasında donanıma çok dikkat etmeniz gerekiyor. VMware HCL‘de yer almayan bir donanım üzerine kurulum yaparsanız ciddi problemler yaşayabilirsiniz. Runecast sayesinde VSAN ortamınızdaki tüm detayı görebilirsiniz. Örneğin bir disk hangi conttroller’ bağlı, model numarası, yazılım sürümü gibi tüm detayı görebilirsiniz. Tüm bu detayları isterseniz bir CSV dosyasına aktarabilirsiniz.

RuneCast

RuneCast

VMware ortamlarında upgrade yapmak aslında sanıldığı gibi basit bir şekilde yapılmamaktadır. Sadece ISO veya offline bundle dosyasını gösterip upgrade etmeniz yeterli olmayacaktır. Upgrade öncesinde VMware ortamınızda kullanmış olduğunuz fiziksel donanımların uyumluluğunu mutlaka kontrol etmeniz gerekiyor. Runecast Analyzer 3.0’a VSAN özelliğinin eklenmesi sayesinde ESXi host’un upgrade simulasyonunu yapabilirsiniz.

RuneCast

RuneCast

Runecast Analyzer 3.0 ile birlikte yeni Web Client Plugin’i gelmiştir. Bu oldukça avantajlı ve müthiş çalışan bir plugin’dir. Ancak bu şuan için dark theme tarafından desteklenmektedir.

Güvenlik açısından, Runecast Analyzer 3.0  düzenlenebilir PCI-DSS güvenlik kontrolleri  ve daha hızlı konfigürasyon analizi ve sanal ortamınıza özgü uyumluluk düzenlemelerine karşı test sunar. Bu, şifre politikaları, oturum zaman aşımları, maksimum giriş yapma sayısı veya NTP sunucusu gibi kriterleri özelleştirebileceğiniz anlamına gelir. PCI-DSS’ye uyması gerekmeyen kuruluşlar bile, bu özelliklerden faydalanabilir.

Security information and event management (SIEM) ile uyumlu olarak çalışan Runecast Analyzer 3.0, harici olarak iletilebilen tüm kullanıcı eylemleri için audit logları sağlar. Ayrıca, RuneCast 3.0, DISA STIG 6.5, güncellenmiş DISA STIG URL’leri ve analiz için toplanan ek dosyaları ekler.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir