VMwareVMware ESXiVMware vCenter

Objective 4.7 – Set up identity sources

Merhaba,

VCP-Study Guide makale serimizin bu bölümünde vCenter Server Appliance’a Active Directory kullanıcınız ile nasıl bağlanacağınız konusunda bilgi vereceğim. VCP-DCV Study Guide makale serisine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

VCP-DCV 2019 Study Guide

vCenter Server Appliance’i kurduktan sonra Active Directory kullanıcınız ile login olmak isteyebilirsiniz. Bu size kolaylık sağlayacaktır. Ayrıca güvenlik dolayısıyla sürekli [email protected] şifresi ile login olmak veya bu account’un bilgisinin farklı kişilere verilmesi güvenlik riski taşımaktadır. Bunun için vCenter Server Appliance ‘i active directory’e member etmeniz gerekiyor.

Active Directory Domain
Active Directory Domain

 

HTML5 Client’a [email protected] account’u ile login olduktan sonra Administration > Single Sign On > Configuration > Active Directory Domain bölümüne giriş yapın. vCenter Server Appliance Active Directory’e join değil ise Join AD butonu ile active directory’e member edin. Ancak işlemin geçerli olması için vCenter Server Appliance’i reboot etmeninz gerekmektedir. Bu işlemi yaptıktan sonra authentication’i yapmak istediğiniz için Identitiy Source Active Directory’i eklemeniz gerekmektedir.

Add Identity Source
Add Identity Source

vSphere WebClient’a girdikten sonra Administration > Single Sign On > Configuration > Add Identity Source bölümüne giriyoruz.  vCenter Server Appliance ‘i active directory’e başarılı bir şekilde member ettiyseniz burada Active Directory (Windows Integrated Authentication) seçeneğini seçin.

Service Principal Name (SPN) : Local makine ismini değiştirmeyi düşünüyorsanız, bu seçeneği seçin. Bir SPN, kimlik kaynağı ile kimlik doğrulaması yapabilen bir kullanıcı ve kullanıcı için bir şifre belirtmeniz gerekir.
Use Machine account : Local makine hesabını (Active Directory üzerindeki Computer account)  Service principal name (SPN) olarak kullanmak için bu seçeneği kullanırsınız. Bu durumda, yalnızca domain name belirtmeniz gerekir. (bu makineyi yeniden adlandırmayı planlıyorsanız bu seçeneği seçmeyin).

Default olarak Use Machine Account seçiyoruz ve Add butonuna bassıyoruz.

Bu aşamadan sonra Host and Cluster > Permission bölümüne girip active directory user’ınıza yetki verebilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Orhan Doğan
Orhan Doğan

Hocam ne gerek var AD join etmeye 🙂 Bazen domain’e almıyor ama birkaç kere başıma geldi

Başa dön tuşu
2
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x