VMwareVMware ESXiVMware vCenter

RuneCast 2.1 Release Oldu!

Merhaba,

VMware ortamınızı proaktif bir şekilde kontrol etmek istiyorsanız çeşitli tool’lar kullanmanız gerekiyor. Daha önce sizlere Runecast ürünü ile ilgili çeşitli bilgiler vermiştim. Bu yazılarıma aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Runecast Analyzer

Runecast Analyzer Nedir?

RuneCast 2014 yılında kurulan ve çok hızlı bir şekilde büyüyüp gelişen bir şirket. Ürünlerini çok beğeniyorum özellikle VMware ortamlarında sorunların tespiti konusunda bana çok fayda sağlıyor. RuneCast 2.1 versiyonunu release etti ve bu versiyonda ciddi yenilikler bulunuyor.

Runecast 2.1 versiyonu ile birlikte Management Reporting özelliği karşımıza çıkıyor. Bu özellik sayesinde mevcut VMware ortamınızın durumunu çok kısa sürede bir rapora dökebilirsiniz. Şöyle bir senaryo düşünebilirsiniz, yönetciniz sizden acil bir şekilde VMware ortamınız ile ilgili bir rapor istedi. IT çalışanlarının günlük rutin operasyonları yoğun olduğunu düşünürsek, bukadar yoğunluk arasında böyle bir talebin gelmesi sizi daha fazla zorlayacaktır. Çünkü VMware ortamınız ile ilgili raporda build versiyonları ve bunların güncellik durumları, güvenlik analizini, son yapılan işlemleri gibi detayları belirtmek zorundasınız. Eğer ortamınızda RuneCast Analyzer var ise 2.1 versiyonu ile birlikte gelen Management Report özelliğini kullanabilir ve bu sayede çok hızlı bir şekilde rapor alıp bunu paylaşabilirsiniz. Gerçekten çok iyi özellik. Raporun PDF olarak geldiğinide ayrıca belirtmek isterim.

Peki Management Report özelliği sayesinde oluşturduğumuz raporun içerisinde hangi bilgiler yer alıyor?

  • Mevcut VMware yapılandırma sorunları ve eğilimlerinin özeti
  • VMware güvenlik uygunluğu durumu
  • Konu keşif ve düzeltmelerle ilgili geçmiş veriler (ortamın neleri etkilediğini izlemek için yapılandırma yönetim raporunuzu veya BT yardım masası raporunuzu eşleştirmek için idealdir)
  • VMware en iyi uygulamaları uygulama ve trend geçmişi
  • Top ESXi sorunları.
  • Sorunların “VMware katmanları” şeklinde görsel olarak gösterilmesi
  • Günlüklerdeki yaygın konuların özeti ve tarihsel eğilimleri
  • Bağlantılı vCenter’larınızın her biri için özel özet durumu
  • Etkilenen nesnelerin ve ilgili VMware ürünlerinin miktarları dahil, VMware ortamınızdaki TOP 50 sorununun ayrıntılı listesi

 

Runecast 2.1 ile birlikte gelen bir diğer özellik ise, RuneCast 2.1 ile HIPAA Compliance yapabilmenizdir. Yani HIPAA gizlilik ve güvenlik ihlalerini tarayabilir ve tespit edebilirsiniz. HIPAA profilini etkinleştirmek için, Settings -> Security Compliance ve HIPAA seçeneğini seçebilirsiniz.

HIPAA ile ilgili aşağıdaki link’i inceleyebilirsiniz.

https://www.hhs.gov/hipaa/for-professionals/security/laws-regulations/index.html

VMware ortamlarınızı RuneCast Analyzer sayesinde detaylı olarak inceleyebilir. Oluşan sorunları hangi KB ile çözeceğinizi detaylı olarak görebilirsiniz. Kesinlikle denemenizi tavsiye ederim.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x