Haberler

Oracle & Sun Microsystems ortaklığı

ABD ‘nin önemli yazılımlı kuruluşlarından birisi olan Oracle uzun uğraşlardan sonra Sun Microsystems ‘i satın alıyor.. Brüksel’de ki Avrupa Komisyonu iki firmanın birleşmesi için onay verdi.

Oracle, satın alma işlemi için toplam 7,4 milyar Dolar ödeyecek. Komisyonun görüşüne göre birleşme işlemi, rekabete bir zarar vermiyor. Öyle görünüyor ki Oracle, özellikle açık kaynaklı veritabanı MySQL ile ilgili çekinceleri ortadan kaldırmaya başardı. Satın alma işlemine karşı olan eleştirmenler Oracle‘ın kendi çözümlerinin iyiliği için MySQL‘i desteklemeyeceğinden korkuyordu. Uzmanlar ise Oracle‘ın MySQL ile iyi bir pazar payı şansı yakaladığını ve bu yüzden yazılımın desteklenmesine devam edileceğini düşünüyor.

Ölçek düşüşü mü söz konusu?
Financial Times“ın Almanya koluna göre 27.000 Sun çalışanının yaklaşık yarısı işlerini kaybetmeyle karşı karşıya. Gazete, UBS‘nin analistlerini kaynak gösteriyor; buna karşın Sun, bu seviyede bir işçi çıkartmanın gerçekleşeceğini yalanlıyor.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x