VMwareVMware ESXiVMware vCenter

Objective 2.1 – Describe vSphere integration with other VMware products

Merhaba,

VCP-DCV Study Guide makale serimizin bu bölümünde sizlere vSphere ile birlikte çalışan diğer VMware ürünlernden bahsedeceğim. Daha önce yazmış olduğum bölümlere aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

VCP-DCV 2019 Study Guide

Bu yazımda vCenter Server ile birlikte çalışan diğer VMware ürünlerinden bahsedeceğim. Elbette vCenter Server ile birlikte çalışan bir çok VMware ürünü var ancak bu yazımda en fazla kullanılan ürünlerin kısaca açıklamalarını yapacağım.

vRealize Orchestrator:

Hizmet sunumu verimliliğini, operasyonel yönetimi ve BT hızını daha da artırmak için vRealize Suite ve vCloud Suite ile entegre olan VMware vRealize Orchestrator ile karmaşık BT görevlerinin otomasyonunu basitleştirebilirsiniz.

vRealize Orchestrator, geniş bir iş akışı kitaplığı ve iş akışı motoru sağlayan geliştirme ve süreç otomasyon platformudur. İş akışları, VMware ve 3party uygulamalarında otomatik sunucu sağlama ve operasyonel görevlerde daha fazla esneklik için adım adım işlem otomasyonu sağlar. İş akışı düzenleyicisini, yerleşik Mozilla Rhino JavaScript komut dosyası altyapısını ve Orchestrator ve vCenter Sunucu API’lerini kullanarak, yalnızca birkaç tıklamayla özel iş akışları tasarlayabilirsiniz.

Orchestrator eklenti mimarisi, harici teknolojilere ve uygulamalara erişmenizi ve kontrol etmenizi sağlar. Eklentiler Orchestrator komut dosyası altyapısını yeni nesne türleri ve yöntemleri ile genişletir. Eklentileri kullanarak eriştiğiniz dış teknolojiler arasında sanallaştırma yönetimi araçları, e-posta sistemleri, veritabanları, dizin hizmetleri ve uzaktan kumanda arayüzleri bulunur. Orkestratör standart bir önceden yüklenmiş eklenti seti sağlar ve diğer uygulamalara erişmek için özel eklentiler geliştirebilirsiniz.

Orchestrator, düzenleme işlemlerini otomatikleştiren iş akışları oluşturmanıza ve çalıştırmanıza izin veren bir iş akışı kitaplığı ve bir iş akışı motoru içerir. Orchestrator’ın bir dizi eklentiyle erişebildiği farklı teknolojilerin nesnelerinde iş akışları çalıştırıyorsunuz.

Orchestrator, eklentilerin maruz kaldığı farklı ortamlardaki görevleri yönetmenize olanak tanımak için vCenter Sunucusu ve vRealize Otomasyonu için bir eklenti içeren standart bir eklenti kümesi sağlar .

Orchestrator, harici üçüncü taraf uygulamalarını düzenleme platformuna bağlamak için açık bir mimari sunar. Kendinizi tanımladığınız takılı teknolojilerin nesnelerinde iş akışları çalıştırabilirsiniz. Orchestrator, kullanıcı hesaplarını yönetmek için bir kimlik doğrulama sağlayıcısına ve çalıştığı iş akışlarından bilgi depolamak için bir veritabanına bağlanır. Orchestrator’a, ortaya çıkardığı nesnelere ve Orchestrator iş akışına Orchestrator istemci arayüzü veya Web hizmetleri aracılığıyla erişebilirsiniz. Orchestrator iş akışlarının ve hizmetlerinin izlenmesi ve yapılandırılması, İzleme İstemcisi ve Kontrol Merkezi aracılığıyla yapılır.

VMware vRealize Orchestrator Mimarisi

Site Recovery Manager:

Site Recovery Manager, VMware vCenter Server altyapısında bulunan virtual machine’ler için disaster çözümü sağlayan bir uygulamadır. Site Recovery Manager ile Storage Array Replication kullanabilir veya vSphere Replication ile virtual machine replikasyonu sağlayabilirsiniz.

Site Recovery Manager ve vSphere Replication ‘dan bahsetmiş olduğum makaleleri aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Site Recovery Manager Nedir? Nasıl Çalışır?

vSphere Replication Nedir? Nasıl Çalışır?

VMware’in replikasyon çözümleri ile ilgili daha önce detaylı olarak yukarıdaki makalelerde bilgi verdiğim için bu bölümde ekstra birşey yazmayacağım.

VMware NSX:

BT organizasyonları, sunucu sanallaştırmanın doğrudan bir sonucu olarak önemli avantajlar elde etmişlerdir. Sunucu konsolidasyonu, fiziksel karmaşıklığı azalttı, operasyonel verimliliği arttırdı ve gittikçe artan dinamik iş uygulamalarının gereksinimlerini hızlı ve en iyi şekilde karşılamak için temel kaynakları dinamik olarak yeniden kullanma yeteneği sundu.

VMware’in Yazılım Tanımlı Veri Merkezi (SDDC) mimarisi şimdi sanallaştırma teknolojilerini fiziksel veri merkezi altyapısının tamamında genişletiyor. Ağ sanallaştırma platformu olan VMware NSX®, SDDC mimarisinde önemli bir üründür. NSX ile sanallaştırma, bilgi işlem ve depolama için halihazırda sunduğu şeyleri ağ oluşturma için sunar. Aynı şekilde, sunucu sanallaştırmasının programsal olarak, anlık görüntüleri, yazılım tabanlı sanal makineleri (VM’ler) oluşturması, anlık görüntüleri, silmeleri ve geri yüklemeleriyle aynı şekilde, NSX ağ sanallaştırması, programsal olarak oluşturulan sanal ağları, anlık görüntüler, siler ve geri yükler. NSX, mevcut geleneksel ağ modelleri ve herhangi bir satıcının yeni nesil mimarileri dahil olmak üzere herhangi bir IP ağında dağıtılma yeteneği ile profesyonel bir çözümdür. Aslında, NSX, sahip olduğunuz fiziksel ağ altyapısı, yazılım tanımlı bir veri merkezini dağıtmak için tek ihtiyacınız olan şeydir.

 

Ağ sanallaştırmasında, bir ağ hipervizörünün işlevsel eşdeğeri, yazılımdaki Layer 2’den Layer 7 ağ hizmetlerinin (örneğin, switching, routing, access control, firewal, QoS ve load balancing) kümesinin tamamını üretir. Sonuç olarak, bu hizmetler birkaç saniye içinde benzersiz, yalıtılmış sanal ağlar üretmek için herhangi bir isteğe bağlı kombinasyonda programlı olarak monte edilebilir.

Ağ sanallaştırmasında, sunucu sanallaştırmasına benzer avantajlar elde edilir. Örneğin, VM’ler temel x86 platformundan bağımsız olduğu ve BT’nin fiziksel ana bilgisayarları bilgi işlem kapasitesi havuzu olarak görmesine izin verdiği gibi, sanal ağlar da temel IP ağı donanımından bağımsızdır ve BT’nin fiziksel ağı bir taşıma havuzu olarak ele almasına izin verir talep üzerine tüketilebilecek ve yeniden üretilebilecek kapasite. Eski mimarilerin aksine, sanal ağlar, temel fiziksel donanımı veya topolojiyi yeniden yapılandırmadan programlı olarak sağlanabilir, değiştirilebilir, saklanabilir, silinebilir ve geri yüklenebilir. Bilinen sunucu ve depolama sanallaştırma çözümlerinden elde edilen yetenekleri ve avantajları eşleştirerek, ağ oluşturma konusundaki bu dönüştürücü yaklaşım, yazılım tanımlı veri merkezinin tam potansiyelini ortaya çıkarır.

NSX, vSphere Web Client, bir komut satırı arabirimi (CLI) ve bir REST API’sı ile yapılandırılabilir.

Daha önce VMware NSX ile ilgili yazmış olduğum detaylı makale serisine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

VMware NSX Part 1 – Overview

VMware Horizon View:

VMware Horizon® 7 gibi sanal masaüstü altyapısı (VDI) ürünleri, BT departmanlarının veri merkezindeki sanal makine (VM) masaüstlerini ve uygulamalarını çalıştırmalarını sağlar ve bu masaüstlerini ve uygulamaları çalışanlara yönetilen bir hizmet olarak uzaktan sunar. Bu bir bilgisayar içi bilgisayar stratejisi, fiziksel sunucu çekirdeği başına birden fazla VM çalıştırılmasını sağlar.

Yöneticiler için bu, masaüstü ve uygulama yönetiminin basitleştirilip otomatikleştirilebileceği anlamına gelir. Yöneticiler, konum ve profile göre talep üzerine hızlı bir şekilde sanal masaüstleri oluşturabilir ve masaüstlerini merkezi bir konumdan bir hizmet olarak güvenli bir şekilde teslim edebilir.

Son kullanıcılar kişiselleştirilmiş sanal masaüstlerine veya uzak uygulamalara şirket dizüstü bilgisayarlarından, ev bilgisayarlarından, ince istemci cihazlarından, Mac’lerden, tabletlerden veya akıllı telefonlardan erişebilirler. Horizon 7, Windows masaüstü ve uygulama sanallaştırması için lider platformdur ve kurumsal verileri uyumlu tutarken ve veri merkezinde güvenli bir şekilde saklanırken cihazlar ve konumlar arasında tutarlı bir kullanıcı deneyimi sağlar.

VDI çözümleri ilk kez, yaklaşık on yıl önce görünmeye başladığında, strateji bir Windows masaüstü sistemi almak, sanallaştırmak ve veri merkezine yerleştirmekti. Bu geleneksel VDI’dan farklı olarak Horizon 7, bir masaüstü veya uygulamanın bileşenlerinin bağımsız bir şekilde merkezi bir şekilde yönetilmesine izin veren, ancak kişiselleştirilmiş bir kullanıcı çalışma alanı sunma talebi üzerine sulandırılan teknolojiler üzerine inşa edilmiştir.

VMware vRealize Log Insight:

Log insight sayesinde log yönetimi yapabilirsiniz. VMware Log insight ürünü sayesinde sadece vSphere ortamlarını değil aynı zamanda çeşitli paketler ile SAN ve Network cihazlarının veya işletim sistemlerininde loglarını toplayabilmektedir. Bu log management ürünü sayesinde merkezi bir noktadan loglarınızı inceleyebilir ve sorunun kaynağını basit bir şekilde analiz edebilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

4 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Süleyman Aslan
Süleyman Aslan

Site Recovery Manager’i uzun süre kullandım çok işime yaradı son ayrıldığım şirkette, harika bir ürün..

Ali Aksoy
Ali Aksoy

VCP-DCV Study Guide serinizi severek takip ediyorum, yeni anlatımlar ne zaman gelir acaba?

Başa dön tuşu
4
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x