VMwareVMware ESXiVMware vCenter

Objective 2.2 – Describe HA solutions for vSphere

Merhaba,

VCP-DCV Study Guide makale serimizin bu bölümünde vSphere HA ve vCenter HA ile ilgili çeşitli bilgiler vereceğim. Daha önce yazmış olduğum bölümlere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

VCP-DCV 2019 Study Guide

vCenter Server ile birlikte gelen en önemli özelliklerden birtaneside vSphere HA’dir. vSphere HA desteği ilk 2003 yılında gelmiştir. vSphere ile ilgili daha önceki bölümlerde çeşitli bilgiler vermiştim. Bu yazıma aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Objective 1.6 – Describe and differentiate among vSphere, HA, DRS, and SDRS functionality

vSphere HA, ESXi host’un donanım arızası, elektrik kesilmesi veya plansız bir kesinti durumunda devreye girerek iş sürekliliğini sağlar. ESXi host down duruma geldiğinde üzerinde bulunan virtual machine’leri farklı ESXi host’larda power on duruma getirir. vSphere HA‘i kullanabilmeniz için shared bir datastore kullanmanız şarttır. Yani ESXi üzerinde bulunan virtual machine’ler farklı ESXi host’a geçtiğinde de bulunduğu datastore’a erişebilmelidir.

Bir vSphere HA cluster’ını aktif duruma getirdiğinizde cluster içerisinde bulunan ESXi host’ların birtanesi master olurken diğerleri ise slave olur. vSphere HA’i aktif ettiğinizde cluster altında bulunan tüm ESXi host’lar üzerine bir agent yüklenir. Agent yüklenmesi ile birlikte cluster’da hangi ESXi host master hangileri slave olacağı belirlenir. Tabi bu işlemler arka planda otomatik olarak gerçekleştirilir. Ancak şunu unutmamanız gerekir. Eğer cluster’ınız altında Maintenance mode’da bulunan ESXi host veya host’lar var ise bunlara agent yüklenmez dolayısıyla bu host’lar özelinde master/slave‘de seçilmez.

Peki master ve slave seçimi neye göre yapılır?

vSphere HA’i aktif duruma getirdiğinizde ESXİ host’lar üzerine otomatik olarak vSphere HA agent’ları yüklenir. Bu esnada üzerinde en fazla datastore’u bulunduran ESXi host master olarak seçilir. Ozaman aklınıza şu soru gelecektir, tüm ESXi host’larda eşit sayıda datastore var ise hangi ESXi host master seçilir? Böyle bir durumda Managed Object ID yani MOID ‘lere bakılır. MOID büyük olan master olarak seçilir.

Bir ESXİ host’un MOID‘ini görmek için aşağıdaki powercli komutunu kullanabilirsiniz. Farklı yöntemler veya komutlarda var ancak uğraşmanıza gerek bulunmuyor.

Get-VMHost | format-table name, id 

Master ESXi host‘un cluster içerisinde bazı görevleri vardır. Bunları sıralayacak olursak;

  • Slave ESXi host’ların durumunu izleme. Cluster içerisinde bulunan bir ESXi host’un başarısız olması veya erişilemez hale gelmesi durumunda master ESXi host hangi virtual machine’lerin  yeniden başlatılması gerektiğini belirler.
  • vSphere HA tarafından korunan tüm virtual machine’lerin güç durumları master ESXİ host tarafından izlenir. Bir virtual machine’in arızalanması yani down duruma gelmesi durumunda master ESXi virtual machine’i restart eder.
  • Master ESXİ host tarafından cluster üzerindeki virtual machine’lerin listesi tutulur.
  • Cluster’ın sağlık durumunu vCenter Server’a raporlar.

vSphere HA cluster’ında 3 farklı ESXi arıza tipi izlenir;

  • Failure: ESXi host’un down olma durumudur. Hiç bir fonksiyonel işlevi bulunmaz.
  • Isolation: Network ‘den izole olduğu zamandır.
  • Partition: ESXi host’un master ESXi host ile network bağlantısının kaybedildiği zamandır.

Master ESXi host, slave ESXi host’ların canlılığını sürekli izler. Bu iletişim her saniye network heartbeat paketleri ile karşılıklı olur. Master ESXi host, slave ESXi host’lardan heartbeat paketlerini almayı durdurduğunda, ESXi host’un down olduğunu ilan etmeden önce ESXi host’un aktifliğini yani canlılığını kontrol eder. Master ESXi host bu canlılığı kontrol etmek için down olan ESXi host’un datastore’una heartbeat paketleri gönderir. Eğer datastore heartbeat paketlerine cevap verilir ise ESXi host’un network’den izole olduğu varsayılır ve cluster’da belirtilen ayarlara göre müdahale edilir. Ayrıca Master ESXi host, slave ESXi host’ların management IP adreslerine ICMP ping’lerine cevap verip vermediğini kontrol eder.

Master ESXi host, slave ESXİ host’lara doğrudan iletişim kuramıyorsa slave ESXi host ICMP ping’lerine yanıt vermiyor demektir. Eğer heartbeat paketlerine cevap verilmez ise ESXi host down olduğu kabul edilir ve üzerinde bulunan virtual machine’leri cluster içerisinde bulunan alternatif ESXi host’lar üzerinde reboot eder yani yeniden başlatır. Eğer burada Master ESXi host, slave ESXi host’lardan datastore heartbeat paketlerini alıyor ise virtual machine’ler yeniden başlatılmaz ve sadece networkten izole olduğu düşünülür. Böyle bir durumda master ESXi host virtual machine’leri izlemeye devam eder.

vSphere HA için Lisans Gereksinimleri Nelerdir?

vSphere HA, VMware’in en düşük maaliyetli lisans seviyesinde bile bulunur. Essentials Plus ve üstü lisans’ına sahip olmanız durumunda vSphere HA kullanabilirsiniz. Ancak tabi vSphere HA kullanabilmeniz için vCenter Server kullanmanız şarttır.

vCenter HA, VCSA HA Nedir?

vSphere 6.5 ile birlikte gelen yeniliklerden birtaneside vCenter Server Appliance (VCSA) kullanıyorsanız, vCenter HA sayesinde vCenter Server’in yedekliliğini sağlayabilirsiniz. vCenter HA aktif duruma getirdiğinizde var olan vCenter Server Appliance üzerinden bir clone alınır ve bunlardan passive ve witness node’lar oluşturulur. Witness node hangi vCenter node’larını izler ve Active vCenter Server’in down olması durumunda passive node’un aktif hale getirilmesini sağlar. Active – passive node arasında file ve database replikasyonu yapılır. vCenter HA ayarları ile ilgili aşağıdaki makalemi inceleyebilirsiniz.

vCenter HA (VCHA) Nedir? Nasıl Enable Edilir?

Objective 1.2 – Identify vCenter high availability (HA) requirements

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
İbrahim Yavuz
İbrahim Yavuz

vSphere HA çok güzel anlatmışsınız.

Başa dön tuşu
2
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x