VMwareVMware ESXiVMware vCenter

Objective 1.4 – Differentiate between NIOC and SIOC

Merhaba,

VCP-DCV Study Guide serimizin bu bölümünde sizlere VMware vSphere ‘de kullanılan Storage IO Control ve Network IO Control hakkında bilgi vereceğim. Ben daha önce Storage IO Control ve Network IO Control ile ilgili çeşitli makaleler yazmıştım. Bu yazılarıma aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Storage I/O Control ve VM Storage Policies

VCP6-DCV Objective 2.2 – Configure Network I/O Control (NIOC)

VCP-DCV 2019 Study Guide ‘a aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

VCP-DCV 2019 Study Guide

İlk olarak Storage IO Control hakkında bilgi verip daha sonrasında Storage IO Control ile birlikte kullanılan Storage Policies hakkında bilgi vereceğim.

Storage IO Control Nedir?

Storage IO Control yani SIOC ilk olarak vSphere 4.1 ile birlikte tanıtıldı. vSphere 4.1 versiyonunda SIOC, Cluster içerisinde bulunan ESXi host’ların üzerinde çalışan virtual machine ‘lerin I/O önceliğini sağlamak için tanıtılmıştır. Evet ilk olarak vSphere 4.1 ile birlikte SIOC duyurusu yapıldı ancak her versiyon ile birlikte sürekli geliştirmeler yapıldı. Hatta vSphere 6.5 sürümü ile birlikte SIOC, VAIO framework kullanılarak tekrar düzenlenmiştir. VAIO terimini ilk defa duymuş olabilirsiniz. vSphere API for IO Filtering‘in kısaltılmasıdır. SIOC sayesinde I/O problemi yaşandığı dönemlerde I/O miktarını kontrol edebilirsiniz. Bir datastore üzerinde SIOC‘u etkinleştirdiğinizde, ESXi bu datastore ile iletişim kurarken latency’i sürekli kontrol eder. Latency belirli bir eşiği aştığında datastore’da performans problemi olduğu kabul edilir ve bu datastore’a erişen tüm virtual machine’lere I/O kaynakları belirlemiş olduğunuz share değerleri ile orantılı olarak dağıtılır. Sahip olduğunuz virtual machine’lerin önemine göre her bir virtual machine veya vmdk için share değeri ayarlayabilirsiniz. Share değeri aslında tüm virtual machine’ler üzerindeki disk bant genişliğini kontrol etmek için girilen temsili bir değerdir. Cluster üzerinde konfigurasyon yapamazsınız. Share değerleri yanlızca ESXi host ile ilgilidir. ESXi host üzerindeki virtual machine’lere atanan share değerlerinin diğer ESXi host üzerinde bulunan virtual machine’lere etkisi yoktur. Shares değeri temsili bir değer olduğu için değeri yüksek olan virtual machine daha yüksek öncelikli kaynak kullanır.

Storage IO Control’un uygulanması ile ilgili aşağıdaki makalemi inceleyebilirsiniz.

Storage I/O Control ve VM Storage Policies

Network IO Control Nedir?

vSphere Network IO Control, distributed switch üzerinde oluşturduğunuz port group’lar içerisinde bir network resource pool oluşturmaya olanak sağlar. Network IO Control yani NIOC’ı aktif ettiğinizde Distributed switch üzerinde oluşturduğunuz port group’ların network kaynaklarını birbirinden bağımsız hale getirebilirsiniz. İserseniz reservation bile belirleyebilirsiniz. NIOC aşağıdaki trafik tip’lerini support eder;

  • Fault Tolerance
  • ISCSI
  • NFS
  • vMotion
  • Management
  • vSphere Replication (VR)
  • Virtual machine

Ayrıca virtual machine’lerin network trafik’leri için ayrı network resource pool’ları oluşturabilirsiniz. Böylece bu resource altında bulunan virtual machine’lerin bandwith’ini limitleyebilirsiniz. Böylece host’un üzerinde bulunan uplink’lin network trafiğini kontrol altında tutabilirsiniz.

Network IO Control ile ilgili daha detaylı bilgiyi aşağıdaki makalemden alabilirsiniz.

VCP6-DCV Objective 2.2 – Configure Network I/O Control (NIOC)

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

5 1 vote
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Hüseyin Şimşek
Hüseyin Şimşek

VCP-DCV Study Guide serinize severek devam ediyorum, bitirmeye az kaldı. 🙂
Devamı ne zaman gelir veya gelecek mi?

Başa dön tuşu
2
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x