Haberler

Microsoft’tan Evimizi Isıtacak Proje

Onlarca yıldır evlerinizde gördüğünüz kalorifer borularını, peteklerini ve yerden ısıtma sistemlerini unutun. Microsoft yepyeni bir çözüm sunuyor;Microsoft, son yıllarda Surface gibi ilginç ürünlerle kullanıcıların ilgisini çekmeye başladı. Ancak bu zamana kadar ev araç gereçlerine dair herhangi bir projeden söz edilmedi. Microsoft’un Research sitesinde evlerin ısınmasını sağlayan sunuculardan bahsediliyor.


Araştırmayla ilgili belgede Microsoft’un, evdeki ısıtıcıların yerini sunucularla değiştirmeyi düşündüğü belirtiliyor. Yazıda, “Bulut Bilişim oldukça sıcak. Böylelikle bilgisayarlar ev ve ofislerde ısı sistemi şeklinde kullanılabilir” denilmiş.Sitede ayrıca sunucularının elektriği ısıya dönüştürebilen basit birer metal kutu olduğundan söz edilmiş. Oluşan ısı ortalama 40 ila 50 derece arasında değişiyor. Bu da gerek evin ısıtılması gerekse elbiselerin kurutulması ve tarım gibi pek çok alanda kullanılabileceği düşünülüyor. Microsoft’un bu araştırmayı karbon ayak izini azaltmak için yaptığı düşünülüyor. Eğer proje başarılı olursa, evlerin ısıtılması için kullanılan sistemlerini yerini alacak bu araçlar hem bilişim endüstrisini geliştirecek hem de karbon ayak izinin azalmasını sağlayacak.


Görünen o ki Microsoft, bu projeyi sadece fikir olarak ortaya atmamış. Dahası şimdiden konuyla ilgili pek çok detay sunulmuş durumda. Örneğin bir sunucunun kışın ve gece daha fazla çalışması, ancak yaz aylarında sıcaklığı yüksek tutmamak için az çalışması gibi çeşitli bilgiler mevcut. Firma, bu proje için eski sunucuları kullanarak daha düşük bütçeli maliyet oluşturmayı hedefliyor.


 Microsoft’un çılgın projesi hayata geçer mi?


Kaynak;ShiftDelete

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x