Haberler

Microsoft Ve Yahoo Birleşti

Geçtiğimiz temmuz ayında Microsoft ve Yahoo arama motoru dünyasını değiştirecek bir proje için müzakere masasına oturmuştu. İki firma, arama motorlarının güçlerini birleştirmek için çözüm arıyordu.

Microsoft ve Yahoo CEO’ları dün yaptıkları toplantıyla anlaşmaya vardıklarını açıkladılar. Gayri resmi olarak iki şirketin arama motoru ittifakı adıyla andığı bu proje de hem Bing hem de Yahoo en güçlü olduğu özellikleri ortaya koyacak.

Microsoft anlaşma gereği bu ittifaka Bing’in arama gücünü ve alt yapısını sunarken, Yahoo ise içerik konusunda destek olacak.

İki firma anlaşmalarının ileriki safhalarında, YaBing adında reklam gelirleri ve projelerini birleştirmeyi düşünüyor. 2010’un sonunda başlayacak olan YaBing projesi, 2012 yılında tamamlanmış olacak.

İnternet dünyası ve yazılım sektörünün bu iki devinin birleşmesi Google’ın başını bayağı ağrıtacak gibi görünüyor.

Ayrıca;

Microsoft’un Yahoo’nun internet arama ve arama reklam kollarını satın alma planları Avrupa ve ABD’de yetkili makamlar tarafından uygun görüldü.

Avrupa Komisyonu anlaşmanın serbest rekabeti ciddi şekilde etkilemeyeceği sonucuna vardı.

Anlaşma ile Yahoo’nun internet sitesi, Microsoft’un Bing arama motorunu kullanacak, Yahoo da Bing için reklam ve satış hizmetlerini sağlayacak.

Microsoft on yıllık anlaşmanın ilk beş yılı süresince arama motoru gelirlerinin yüzde 12’sini kendine alıp kalan yüzde 88’i Yahoo’ya bırakacak.

Microsoft, bu yolla Google’ın çok ağırlıkla egemen olduğu arama motoru piyasasındaki payını artırmaya çalışıyor.

Daha sıkı rekabet

Avrupa Komisyonu kararının gerekçesinde Microsoft ve Yahoo’nun Avrupa arama motoru piyasasındaki payının sadece yüzde 10 olduğuna dikkat çekti.

Sektörün yüzde 90’ını Google denetliyor.

Komisyon, yaptığı araştırmadan, bu anlaşmanın internet arama ve arama reklamları alanında Microsoft’un güçlenmesini sağlayarak, Google’ın karşısına daha güçlü bir rakip çıkartacağı sonucuna vardığını açıkladı.

İki şirket arasındaki on yıl süreli anlaşma ABD’de de Ticaret Bakanlığı’nın onayını aldı.

Microsoft Yönetim Kurulu Başkanı Steve Ballmer okyanusun iki yakasında da düzenleyici makamların anlaşmaya onay vermesinin ” heyecan verici bir dönüm noktası ” olduğunu söyledi.

Yahoo Yönetim Kurulu Başkanı Carol Bartz da iki firmanın arama alanında devrim yapacak bir ittifak oluşturduklarını kaydetti.

Ama bazı internet uzmanları Microsoft’un, bu anlaşma ile bile Google’ın bu alandaki tekelini etkilemesinin güç olduğunu söylüyorlar.

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu