Haberler

Microsoft Office Communications Server Director Role

Nedir bu director ? OCS kurulumuna karar verdiniz ancak dökümanlarda veya örnek topolojide böyle bir sunucu gördünüz ve dediniz ki bu nedir ? işte cevabı ;

Büyük bir organizasyon içerisinde eğer OCS kurulumu yapacaksanız , istemcilerin doğru sunuculara login olmalarını sağlayan bir sunucudur. Yani çok şubeli ve dağınık bir yapıda her şubenin veya istemcinin kendisine en yakın veya en doğru home server a login olmasını sağlayan bir yapıya sahiptir.

istemciler Office Communications Server a sing in olurken , office communicator DNS üzerindeki srv kayıtlarını kontrol eder ve bu kontrolden kayıt ; dns üzerinde office communications server ( access edge server,director,standart edition server veya enterprise pool arar ) ın yerini belirler.

Bu noktada tek bir home server var ise director e gerek yoktur ancak birden çok home server olan yapılar için kullanılması gereken bir yapıdır.

Dışa açık bir OCS  yapısında ise Director un önemi artmaktadır. Access Edge Service in direk olarak Director e bağlanması ( Front End yerine ) sayesinde

1 – Uzak kullanıcıların doğru pool a bağlanmaları sağlanır. Çünkü Director olmadan redirecton söz konusu olamaz

2 – Mesajların yetkilendirilmiş kullanıcılar tarafından geldiğini doğrulayarak DoS saldırılarını engeller.

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu