Haberler

Microsoft Desktop Optimization Pack‘in Yeni Sürümü Çıktı!

MDOP 2011 R2 ismini verdiğimiz Microsoft Desktop Optimization Pack‘in (MDOP) yeni sürümünü çıkardık. MDOP ile yeni tanışanlarınız için ne olduğunu açıklamak gerekirse, Microsoft Desktop Optimization Pack masaüstü kurulumunu, yönetimini ve desteğini kolaylaştıracak ürünlerden oluşan bir pakettir. MDOP 2011 R2, önceki sürümüne ek olarak Microsoft BitLocker Administration and Monitoring (MBAM) yeni ürününü içermekte ve Microsoft Diagnostic and Recovery Toolkit (DaRT) ile Microsoft Asset Inventory Service ürünlerini güncellemektedir.

 

Windows işletim sistemini yazılım güvenceli alan müşterilerimizin ek olarak lisansladığı MDOP 2011 R2, Microsoft Volume Licensing sitesinden indirilmeye hazır durumdadır. Volume Licensing sitesine erişimi bulunmayan müşterilerimiz için TechNet veya MSDN üzerinden indirme seçenekleri de mevcut.

MDOP 2011 R2’nin bazı özelliklerinden bahsetmek gerekirse MBAM, DaRT ve AIS’den bahsetmek gerekecektir. Peki nedir bunlar?

  • Microsoft BitLocker Administration and Monitoring (MBAM): MBAM, Windows 7 Enterprise ile birlikte gelen BitLocker üzerine, kurulum ve dağıtımı basitleştirmek ve teknik destek maliyetlerini düşürmek amaçlarıyla inşa edilmiştir. Windows 7′nizin parçası veya bağımsız olarak kuracağınız BitLocker’ın kurulum zorluğunu azaltarak kurulum ve dağıtıma yardımcı olur ve hangi PC model ve markalarının şifreleneceğinin seçimini size bırakır.Uyumluluk ve raporlamanızı geliştirmek için MBAM, kuruluşunuzun varolan tanımlı BitLocker politikalarınızla ne kadar uyumlu olduğunu gösteren hazır raporlar sunar. Oluşturduğu güvenli bir internet sayfası aracılığıyla geri kazanım anahtarlarının kolayca alınabilmesini sağlayarak ve sıradan kullanıcıların yardım gerektirmeden kendi şifreleme işlemlerini başlatabilmeleri veya PIN değişikliklerini yapabilmelerini sağlayarak teknik destek maliyetlerini düşürür. MBAM hakkında daha fazla bilgi için A.J. Smith’in üç bölümlük blog serisine (1. bölüm, 2. bölüm, 3. bölüm) ve MBAM kurulum ve mimari önbakış videosuna başvurabilirsiniz.
  • Microsoft Diagnostic and Recovery Toolkit 7.0 (DaRT): Açılamaz durumdaki bilgisayarlarınızı kolayca geri kazanabilmenize, sorun kaynaklarını hızlıca tespit etmenize ve çalıştırılamaz veya kilitlenmiş sistemleri süratle tamir etmenize yardımcı olacak bir gereç paketidir. Bu yeni sürümünde, açılamayan bilgisayara ağ üzerinden DaRT’ı önyükleme ve bir DaRT oturumunu uzaktan kontrol etmek gibi daha esnek kurulum seçeneklerini sunuyoruz. Bu yeni özellikler ile masanızda otururken herhangi bir kullanıcıya DaRT’a ağ üzerinden önyükleme prosedürünü uzaktan uygulatarak sonra da uzaktan kumandayla oturuma bağlanabilmenizi sağlıyoruz. DaRT hakkında daha çok bilgi için Brad McCabe ile yaptığım röportaja ve DaRT önbakış videosuna başvurunuz.
  • Asset Inventory Service (AIS): Envanter verilerinizi işlemeye uygun bilgiye tercüme eden, bulut bazlı bir varlık yönetim hizmetidir. AIS’e yapılan bu güncelleme envanterinizdeki bilgisayarlar ile ilgili detaylı donanım bilgileri, majör ve minör sürümler olarak ürünleri toplayan yazılım raporları, Microsoft Application Virtualization (App-V) uygulamalarının envanterleştirilmesi için destek ile hesap başına 100.000 istemciye destek sunuyor. AIS hakkında daha fazla bilgi için Making Asset Intelligence Easier with AIS sayfasına ve AIS önbakış videosuna başvurabilirsiniz.

MDOP ile ilgili daha geniş bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x