Digerleri

IBM Ds 4700 Storage Configuration Premium Features

 

IBM Ds 4700 Storage, Enterprise yapıların ihtiyaçlarını karşılamak için geliştirilmiş storagedir. IBM Ds 3000 serisi makalelerinde Premium Features bölümlerinden bahsetmemiştik. Bahsetmeme nedenimiz, Ds3000 ürün ailesi içinde Premium Özelliği zorunlu değildir. Premium features, İhtiyaçlarımıza göre opsiyonel olarak satın alıp, ekleyece bileceğimiz özelliklerdir. Zaten Ds3000 Ürün ailesi küçük işletmelerin storage ihtiyaçlarını karşılamak için geliştirilmiş bir ürün olduğu için kullanım alanları sınırlıdır ve Ds3000 üzerinde temel yapılandırmalar için bundle olarak gelmektedir.

Ds4700 storage Enterprise yapıların ihtiyaçlarını karşılamak için geliştirilmiş bir üründür. Enterprise yapıların büyüklükleri, ihtiyaçları ve kullanım alanları, yapının büyüklüğüne göre değişmektedir. Ds4700 serisi Storage alınırken, donanım ve aksamları haricinde Premium Features Lisansıda satın alınmalıdır.

Premium Features lisansı içinde Flash Copy, Volume Copy, Remote Mirroring, Fc/Sata Intermix,   Enhanced Performance ve Storage Partitioning özellikleri bulunmaktadır.

image001

IBM Ds 4700 Storagemizi ilk aldığımızda, öncelikli yapılandırmamız işlemlerin başında gelmektedir. Yukarıda görüldüğü gibi yapılandırılmamış FC ve Sata diskler görülmektedir.

image002

Eğer Premium features özelliğini aktif duruma getirmezsek en basit işlemlerden bir tanesi olan Array ve Lun oluşturma işlemlerini bile yapamamaktayız.

image003

Premium Feayures özelliğini aktif duruma getirmek için, IBM System Storage Ds4000/FAStT Storage Manager 10 (Subsystem Managment) yönetim arayüzünü açıyoruz ve üst menüden Storage Subsystem Bölümü altında bulunan Premium Features bölümündekiList kısmını seçiyoruz.

image004

Storagemiz üzerinde yüklü bulunan Premium Features Özelliklerini ve lisanslarımızı görebilmekteyiz. Sahip olduğumuz lisasnları ve sahip olduğumuz lisansların kaçta/kaçını kullandığımızın bilgilerini görebilmekteyiz.

Storagemizin Premium Features lisansını aktif duruma getirebilmek içinFeature Enable Identifier numarasını kopyalıyoruz.

image005

https://www-912.ibm.com/PremiumFeatures/

yukarıda ki adrese ulaşıp ilgili sayfada ki gerekli bölümleri dolduruyoruz. Bu bölümler sahip olduğumuz storagenin ;

·         Feature activation code

·         Feature enable identifier

·         Machine type

·         Model number

·         DS4000 serial number

bilgilerini giriyoruz.

image006

Vermiş olduğumuz bilgiler sonucunda bizlere Feature Key File oluşturulmakta olup bu dosyayı download ediyoruz.

image007

IBM System Storage Ds4000/FAStT Storage Manager 10 (Subsystem Managment) yönetim arayüzünü açıyoruz ve üst menüden Storage Subsystem Bölümü altında bulunan Premium Features bölümündekiEnable kısmını seçiyoruz.

image008

Select Feature Key File bölümü çıkacaktır. Bu bölümde Download etmiş olduğumuz Feature Key Yolunu gösteriyoruz ve ok butonuna basıyoruz.

image009

Storage Subsystem’ in Premium Features özelliğinin aktif olacağının uyarısını Kabul edip, feature key özelliğini aktif duruma getiriyoruz.

image010

Feature Key lisanslarımızı, storagemiz üzerine yükledikten sonra Aray/ Lun oluşturma, Storage Mapping, Flash Copy – Volume copy, Remote Mirroring vb.. sahip olduğumuz lisans özelliklerine göre storagemizi kullanabilir duruma gelebiliyoruz.

Mevcut Storage Subsystem’ e ileride ihtiyaçlarımıza göre yeni Premium features lisansı aldığımız zaman aynı işlemleri yapıp, yeni lisanslarımızı yükleyebiliriz. Lisansları aktif duruma getirmiş olduğumuz bölümde, Kullanmadığımız lisansları Disable olarak seçip subsystem altında saklatabiliriz. Premium features Lisanslarımızı enable/disable işlemlerini yaptıktan sonra sistemi yeniden başlatmamıza gerek yoktur. Yüklemiş olduğumuz lisanslar otomatik olarak algılanacaktır.

Fatih KARAALİOĞLU

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x