Digerleri

IBM DS 3200 Serisi Storage ve Bağlantı Teknolojisi (SAS Serial Attached SCSI )

IBM DS 3200 Ürünü IBM Storage ve Ds Ailesinin giriş seviyesinde ürünü olup storage teknolojisinde External DAS teknolojisini kullanmaktadır.

DS3200 ürünü, bağlı olduğu serverlara SAS (Serial Attached SCSI) teknolojisi ile iletişim kurmaktadır.

Sas; SCSI’ nin bir seri iletişim protokolu olarak bilinmektedir ve veri ile aygıt noktadan noktaya birbirine bağlanmaktadır. Sas teknolojisi SCSI’ nin yavaş kaldığı durumlarda Fiber Teknolojisinin pahalı olması sebebiyle ara ürün olarak geliştirilmiş bir teknolojisdir.

Günümüzde Ultra SCSI’ nin veri yazma hızı 320 MB/sec’ iken yapılandırılmasına göre bir SAS teknolojisi 1200 MB/sec’ ye ulaşabilmektedir. Bu hızlara ulaşmasının tek nedeni kullanmış olduğu seri iletişim protokoludur.

Bir SAS bağlantısı 8 Km uzaklıkta ki bağlı bulunmuş olduğu aygıt ile iletişim kurabilmektedir.Bir sas Cablo üzerinden 3Gbs hızında iletişim kurabilmektedir.

SAS teknolojisinin SCSI teknolojisine göre avantajları özet olarak yukarıda ki gibi olsa da ISCSI ve Fiber Bağlantı teknolojisine göre bağlanılacak host sayısının sınırlı olması, performans ve mesafe konusunda diğer iki teknolojiye göre daha yeteneksiz durumdadır. Fakat diğer teknolojilere göre maaliyeti acısından cazip durumdadır.

image001

Yukarıda IBM DS3200 Storagemizin arka modulunu görmekteyiz.

image002

Ds3200 Serisi storagemiz diğer Ds3300 ve Ds 3400 Storagemize farklı olarak Daughter ekipmanı bulunmaktadır.

DS3200 Storagemiz eğer Single Controller’a sahip ise sadece bir server bağlantısı gerçekleştirebiliyoruz. Eğer ikinci bir Controller maaliyeti şirketimizin ayırmış olduğu bütçeyi aşıyorsa eğer daha ucuz çözüm ile bir controller almaktansa bir adet daughter card alınarak ilave iki server daha bağlayarak tek bir controller üzerine toplam üç server bağlantısı gerçekleştirebiliyoruz.

Aynı işlemi ikinci controllerimiz üzerine yaparsak Dual olarak (iki Controller ile) toplam 3 adet server bağlayabiliyoruz. Server ile Storage arasında ki bağlantı teknolojisini Single (tek kablo) olarak yaparsak en fazla 6 adet serveri, DS3200 Storagemize bağlayabilmekteyiz.

DS3200 Single Controller Entry Level: Single Server, Single Path (DS3200 Giriş Seviyesi Tek Kontroller: Tek Server, Tek Bağlantılı yapılandırma)

image003

Single Server Single Path yapılandırmamız IBM DS3000 Serisi Storage Ailesinin ilk giriş seviyesi yapılandırılması olup bu yapılandırma ile hiç bir Fault Torelance (hata şansı) olmaksızın bir tek serverimizi bağlayabilmekteyiz. Yapılandırma için ihtiyaç duymuş olduğumuz ürünler;

Yapılandırma için ihtiyaç duymuş olduğumuz ürünler;

S: IBM System Storage Ds3200 Single Controller

H: IBM Sas HBA Controller (1 Adet)

C: IBM Sas Cable (1 Adet)

DS3200 Single Controller: Single Server, Dual Path with Redundant HBAs (İki Fiziksel HBA ile İki Bağlantılı yapılandırma)

image004

İlk yapılandırmamıza göre, Single Controller Dual Path bağlantımızda Serverimiz ile Storagemiz arasında ki bağlantıyı Fault Torelance için çift HBA ile bağlantısı gerçekleştirilmiştir. Böylelikle Serverimiz ile Storagemiz arasında ki bağlantı çift SAS kablo ile yapılmış olup, HBA veya SAS Kablolarımızdan herhangi bir tanesi arıza durumuna düşerse diğer bağlantıdan işlemlerimiz devam edecektir. Fault Torelance haricinde bu yapılandırma ile Serverimiz üzerinden bir veri iki farklı bağlantı ile storagemiz üzerine yazılırken performans kazanacağız. Bir veri ikiye bölünerek iki farklı yol üzerinden Storagemize yazılacaktır.

Yapılandırma için ihtiyaç duymuş olduğumuz ürünler;

S: IBM System Storage Ds3200 Single Controller

H: IBM Sas HBA Controller (2 Adet)

C: IBM Sas Cable (2 Adet)

D: DS3200 Daughter Kart

DS3200 Dual Controller: Single Server, Dual Path with Redundant HBAs (Tek Server, iki fiziksel HBA ile iki farklı kontrollera bağlantılı yapılandırma)

image005

Dual Controller, iki RAID kontroller ile yapmış olduğumuz bu yapılandırmada RAID Denetleyicimiz için Fault Torelance düşünülmüş olup Controllerlarımızdan bir tanesi arıza durumuna düştüğü zaman diğer kontrollerimiz devreye girecektir.

Yapılandırma için ihtiyaç duymuş olduğumuz ürünler;

S: IBM System Storage Ds3200 Dual Controller

H: IBM Sas HBA Controller (2 Adet)

C: IBM Sas Cable (2 Adet)

DS3200 Single Controller: Two Servers, Single Path (Tek Kontroller üzerine iki farklı Server Bağlantısı)

image006

İki farklı Serverimizi, hiç bir fault torelance alt yapısı oluşturmadan Serverlarımızın bağlantı çeşididir.

Storagemiz üzerinde ki Host girişi ile aynı bağlantı teknolojisi kullanılarak üçüncü bir serveri bağlayabilmekteyiz.

Yapılandırma için ihtiyaç duymuş olduğumuz ürünler;

S: IBM System Storage Ds3200 Single Controller

H: IBM Sas HBA Controller (2 Adet)

C: IBM Sas Cable (2 Adet)

D: DS3200 Daughter Kart

DS3200 Dual Controller: Two Servers, Dual Path with Redundant HBAs (iki fiziksel HBA ile iki farklı kontrollera çift bağlantılı yapılandırma)

image007

İki farklı serverimizi, iki farklı HBA ile iki farklı RAID denetleyicimize bağlantı yaparak Serverlarımızın Storagemiz ile olan ilişkisini tam bir Fault Torelance teknolojisine göre yapılandırıyoruz. Yapmış olduğumuz bu dizayn ile Serverlarımız üzerinde ki iki farklı HBA’ yı Storagemiz üzerinde ki iki farklı Controller’a Cros (ÇAPRAZ) bağlantı yaparak, gerek server üzerinde bulunan HBA’ larımızın, gerek SAS Kabloların gerekse Raıd Denetleyicisi Controllerımiz için olması muhtemel hatayı minimize duruma getirmiş oluyoruz.

Yapılandırma için ihtiyaç duymuş olduğumuz ürünler;

S: IBM System Storage Ds3200 Dual Controller

H: IBM Sas HBA Controller (4 Adet)

C: IBM Sas Cable (4 Adet)

D: DS3200 Daughter Kart (2 Adet)

DS3200 Dual Controller: Three Servers, Dual Path with Redundant HBAs (üç Server iki farlı HBA ile iki farklı Controller üzerine çift yollu bağlantısı)

image008

DS 3200 Storagemiz üzerine yapabileceğimiz son bağlantı teknolojisi olup, bir önce ki yapılandırmamız gibi Fault Torelance düşünülmüştür.

Dual olarak bağlantı yapmaz ise Single olarak 6 tane Server bağlayabiliyoruz. Teknolojimizi single olarak yaparsak ihtiyaç duyacağımız diğer bir ürün ise Partition Expansion Lisansıdır. Sebebi ise DS 3000 Storage Ailesi en fazla dört partitiona kadar destek vermekte olup Partition lisansı ile 16 partition’a kadar çıkartabilmekteyiz.

Yapılandırma için ihtiyaç duymuş olduğumuz ürünler;

S. IBM System Storage Ds3200 Dual Controller

H. IBM Sas HBA Controller (6 Adet)

C. IBM Sas Cable (6 Adet)

D. DS3200 Daughter Kart (2 Adet)

Fatih KARAALİOGLU

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x