Microsoft

Hyper-V Virtual Machine Export & Import

Merhaba;

Hyper-V ‘nin bize sunduğu avantajlardan birtaneside Clone yapma imkanı. Şimdi hemen düşünüceksiniz Hyper-V ‘de clone ile ilgili bir menü yokki diye.. Evet yok. Clone işlemini Export – Import menüsünden gerçekleştirebiliyoruz. Eğer Server 2008 X64 veya Server 2008 R2 işletim sistemlerine sahipsek ve bunlar içerisinde Hyper-V Rolü kuruluysa yapmamız gerekenler çok basit.

Hyper-V üzerinde kurulu olan bir sistemi kapatıyoruz yani Offline konumuna getiriyoruz. Clone almak istediğimiz işletim sistemi üzerinde sağ tuş tıklıyoruz ve Export ‘a tıklıyoruz. Karşımıza açılan pencerede Export işlemini gerçekleştireceğimiz dizini gösteriyoruz. Burada sistemi Clone olarak aldığı için biraz uzun sürebilir. Tabi bu durum makinanızın hızına göre değişir.

İşlemlerimiz tamamlandıktan sonra Actions menüsü altında Import seçeneğini seçelim. Daha demin Export yaparken hangi dizini gösterdiysek buradada o dizini gösteriyoruz ve yüklemeye başlıyor Hyper-V. İşlemler tamamlandıktan sonra hangi makina ile ilgileniyorsanız onu açabilirsiniz.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x