SimplivityVMwareVMware ESXiVMware vCenter

HPE SimpliVity Datastore Nasıl Extend Edilir?

Merhaba,

HPE SimpliVity Datastore Nasıl Extend Edilir? isimli bu makalemde sizlere detaylı olarak SimpliVity üzerindeki bir datastore’un nasıl extend edileceğini anlatacağım.

SimpliVity ile ilgili daha önce yazmış olduğum makalelerde de bilgi vermiştim. SimpliVity datatore olarak NFS datastore’lar kullanır. Kendi üzerinde bulunan disk gruplarından oluşturduğu datastore’ları ESXi’a NFS olarak mount eder. Eğer bir SimpliVity kullanıyorsanız sahip olduğunuz kapasitenin hepsini datastore’a eklemek zorunda değilsiniz. Örneğin 60TB kapasiteniz var, bunun isterseniz 30TB’ını datastore olarak ekleyebilirsiniz.

Datastore extend işlemini online bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Yani datastore içerisine virtual machine var iken datastore’u sorunsuz bir şekilde extend edebilirsiniz. Datastore’u extend edebilir ancak shrink işlemini gerçekleştiremezsiniz. Yani datastore’u küçültemezsiniz. Bundan dolayı datastore extend ederken dikkat edin fazladan vermiş olduğunuz kaynağı geri alamazsınız.

HPE SimpliVity Capacity
HPE SimpliVity Capacity

Datastore’u extend etmeden önce yeterli kaynağınızın bulunduğundan emin olmanız gerekiyor. Yeterli kaynaktan kastım, storage kapasitenizin yeterli olması gerekiyor. Yukarıdaki örnekte 19.8 TB toplam alanın 5.5 TB ‘lık alanı kullanılmış. Buradaki freespace’e göre datastore’u extend etmemiz gerekiyor.

HPE Simplivity Datastore Nasıl Extend Edilir?
HPE Simplivity Datastore Nasıl Extend Edilir?

 

Extend etmek istediğiniz datastore üzerinde sağ click All HPE SimpliVity Actions > Online Resize seçeneğine tıklıyoruz. Bu seçeneğe tıkladıktan sonra karşımıza çıkan ekranda 1GB ile 1024TB arasında bir rakam belirtiyoruz. Datastore boyutunu, mevcut virtual machine’ler için gereken alandan daha küçük bir değere ayarlayamazsınız. Örneğin, Kullanılan alan 150 GB’lık bir boyut gösteriyorsa, Datastore  boyutunu 100 GB’a ayarlayamazsınız.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

4 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ahmet Şahin
Ahmet Şahin

Hocam gerçekten çok basit bir cihaz. Hyperconverged gerçek anlamda önemli. Elinize sağlık

Serkan Şimşek
Serkan Şimşek

Siteniz bu alanda Türk kaynak olarak nadir sitelerden biri, simplivity ve diğer konular hakkındaki makaleleriniz çok başarılı. Severek takip ediyorum. 🙂

Başa dön tuşu
4
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x