VMwarevRealize Operations Manager

How to update vCenter Operations Manager

Merhaba,

Bu yazımda, vCenter Operations Manager’i 5.8.1 ‘den 5.8.3’e update edeceğiz. vCenter Operations Manager ile ilgili ilerleyen bölümlerde detaylı bilgi (custom dasboard, vs vs) vereceğim oyüzden bu yazıda sadece update ile ilgili bilgiler vereceğim.

vCenter Operations Manager’in update için bu ürünü yeniden indirmeniz gerek yok. Tek dosya ile upgrade işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Öncelikle bu dosyayı indirmek için aşağıdaki link’e giriş yapıyoruz.

vCenter Operations Manager Download

vcops-upgrade

01

Belirtmiş olduğum link’e girdiğimizde yukarıdaki gibi bir ekran ile karşılaşıyoruz ve buradan PAK uzantılı dosyayı download ediyoruz. Buradaki dosya yanlızca 5.8.1’den update etmek için değildir. Sizin 5.0.x, 5.6, 5.7, 5.8 sürümlü bir vCenter Operations Manager’iniz var ise bu dosya ile yine 5.8 versiyonuna çıkartabilirsiniz. Dosyanın büyüklüğü 467 mb’dir. Download işlemi tamamlandıktan sonra;

https://<UI VM Ip adresi>/admin

Adresine giriş yapıyoruz.

vcops-pak-file

Giriş yaptıkdan sonra Update bölümü içerisinden Browse butonuna basıyoruz ve indirmiş olduğumuz PAK uzantılı dosyayı buraya gösteriyoruz. Update butonu ile update işlemini başlatıyoruz.

3

Update işlemi başlamadan önce karşımıza bir uyarı çıkıyor. Bu uyarıda yapılan işlemin birdaha geri alınamayacağı bilgisi var. Ok butonu ile devam ediyoruz. Update’den sonra eskiye yönelik datalarınız kaybolmayacak bunuda belirteyim.

4

Karşımıza çıkan sözleşmeyi kabul ediyoruz ve Ok butonuna basıyoruz. Burada karşımıza bir uyarı çıkıyor. Servisler’in restart edileceğini belirtiyor. Ok butonu ile devam ediyoruz. Update işlemi başlıyor. Bu işlem sunucunun ve network’un yoğunluğuna göre zaman alacaktır.

5

Admin console’a tekrar giriş yapıyoruz ve Update sekmesine giriyoruz. Hala update işlemi devam ediyor. Bitmesini bekliyoruz. Bu işlem boyunca vCenter Operations Manager’a ulaşamıyor olacaksınız bunuda belirteyim.

6

Upgrade işlemi başarıyla bitti herhangi bir hata almadık. Bu noktadan sonra herhangi yapmanız gereken birşey yoktur. 5.8.3 versiyonuna update ettik. Şimdi aşağıdaki adres ile vcops’a bağlanalım ve kontrol edelim.

https://< UI VM IP adresi >/vcops-vsphere

7

Gördüğünüz gibi VCOPS 5.8.3 versiyonuna yükseltildi. Update esnasında eskiye yönelik verileriniz silinmedi bunuda belirteyim. Birçok kişi bu veriler silinecek diye update’i gerçekleştirmiyor ancak silinme durumu söz konusu değil.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x