VMwareVSAN

VSAN – Host Memory Requirements

Merhaba,

VSANYeni bir VSAN yazımda sizlere host memory gereksinimler ile ilgili bilgi vereceğim. Geçtiğimiz günlerde VSAN ‘ı tartışırken çevremdeki kişilerin özellikle memory konusuna dikkat etmediklerini farkettim. Birçok kişi, Host üzerinde minimum 1 SSD ve 1 HDD olması ile VSAN’ın kurulabileceğini belirtiyor. Evet SSD ve HDD gereksinimlerini karşılarsanız VSAN’ı oluşturup kullanabilirsiniz. Ancak dikkat edilmeyen bir konu var. VSAN üzerinde kullanılan disk miktarı doğrudan host üzerinde memory’e etki etmektedir. Yani kullanmış olduğunuz Disk sayısı artar ise, host’un memory gereksinimide artacaktır. Daha önce Virtual SAN Gereksinimleri ile ilgili bir yazı yazmıştım. Buna aşağıdaki link’den ulaşabilirsiniz.

https://www.tayfundeger.com/vsphere-5-5-virtual-san-gereksinimleri.html

Community’lerde birçok kişi host memory’nin VSAN’da bir önemi varmı diye sormuş. Evet var. Eğer bir VSAN ortamı oluşturuyorsanız, her bir host’un minimum 6GB Memory ‘e sahip olması gerekmektedir. Bu VMware tarafından recommended edilen sayıdır. Eğer siz VSAN’ınızda maximum disk sayısını kullanacaksanız yani buda 7HDD x 5 Disk group yapmaktadır ozaman host’un 32GB memory’e sahip olması önerilmektedir.

Aşağıdaki tablo’da memory gereksinim detaylarını görebilirsiniz.

Memory Amount (GB)

Max Number of Disks

Max Number of Disk Groups

Max Number of Disks per Disk Group

6

2

2

2

8

5

5

5

12

10

5

7

16

15

5

7

20

20

5

7

24

25

5

7

28

30

5

7

32

35

5

7

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x