VMwareVMware ESXiVMware vCenter

Host Failure Çeşitleri ve Tespiti

Merhaba,

Master host, vSphere HA Cluster içerisindeki slave host’ların fail durumunu kontrol eder. Algılanan fail çeşitine göre host üzerindeki virtual machine’lerde failover işlemi uygulanabilir.

vSphere HA Cluster içerisinde host fail durumunu 3 senaryo belirler;

  • Host, down oldu ise;
  • Host, network izole olursa;
  • Host, master host ile network bağlantısını kaybeder ise;

Master host, slave host’ları anlık canlı birşekilde izler. Master ile Slave arasındaki iletişim hersaniye network üzerinden yapılır. Eğer network’de oluşan bir problemden dolayı slave’e ulaşılamaz ise hemen failover işlemi başlatılmaz. Bu durumda slave’in hayatta olup olmadığını kontrol etmek için datastore heartbeat işlemi başlatılır. Böylece slave’in down olup olmadığını belirler. Eğer slave’in datastore’larına ulaşırsa failover işlemine başlatmayacaktır. Bu konu ile ilgili Datastore Heartbeat makalemi inceleyebilirsiniz. Master host, slave host’ların management IP’lerine ICMP ping paketi göndererek sürekli denetler.

ServerFail

Eğer Master host; slave host’un HA agent’i ile direk iletişim kuramaz, slave host ICMP ping’lerine cevap vermez ise host fail oldu sayılır ve virtual machine’ler başka bir host üzerinde restart ederek başlayacaktır. Burada başka bir host’dan kastım, Cluster içerisinde bulunan alternatif bir host’dur. Eğer böyle bir slave host, datastore ile hearbeat alışverişi yapıyorsa, master host kendini bir network partitionda veya izole networkte varsayar ve hostu ve sanal makinelerini monitör etmeye devam eder. İlerleyen günlerde HA Network başlıklı yazımda bu konuyu daha detaylı anlatacağım.

Host network isolation host çalışırkende oluşabilir yanlız uzun bir süre vSphere agent, management network trafiğini izleyemez. Eğer host management network’u gözlemlemeyecek olursa; busefer cluster isolation address’e ping atmaya çalışır. Eğer buda fail olursa host network’den izole olmuş yani network’un dışına çıkmış olur. Network’den izole olan host, Master’a network’den izole olduğunu belirtir.

Master host virtual machine’leri izler ve isolated host üzerinde bulunan power off bir virtual machine var ise master host bu virtual machine’i restart eder.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

4.8 4 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
cehesto
cehesto

Değerli yazı ve emeğin için teşekkürler.

Başa dön tuşu
1
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x