VMwareVMware vCenter

vSphere HA Master ve Slave Host

Merhaba,

Bu yazımda sizlere HA Cluster’a dahil host’lar üzerinde gördüğümüz Master ve Slave kavramının ne olduğunu anlatacağım.

ESXi host’umuzu vSphere HA Cluster’a eklediğimizde, host üzerine agent upload edilir ve bu agent sayesinde cluster’da bulunan diğer host’ların agent’ları ile haberleşir. Cluster’da bulunan her host’un master veya slave durumu vardır.

Cluster üzerinde vSphere HA ‘yi enable hale getirdiğimizde, tüm aktif host’lar (Standby, maintenance mode ve disconnect durumda olanlar hariç) aralarından birtane host’u master host olarak belirler. Üzerinde enfazla datastore mount olan host daima avantajlıdır. Cluster içerisinde yanlızca birtane master olur diğerleri slave host olur. Eğer master host fail olursa yani shutdown veya cluster’dan silinirse, cluster yeni bir master belirler.

Master host’un Cluster içerisindeki görevleri aşağıdaki gibidir:

  • Slave host’ları monitor eder. Eğer slave host fail olur veya ulaşılamaz duruma gelirse, master host, hangi virtual machine’in restard ihtiyacı olduğunu belirler.
  • HA protected aktif olan virtual machine’lerin power state’ini monitor eder. Eğer bir virtual machine fail olursa, master host bunu restart eder. Ayrıca master host restart olan virtual machine’in hangi host üzerinde açılacağını belirler.
  • Cluster içerisindeki host’ları ve HA protect olan virtual machine’leri yönetir.
  • Cluster health state’i raporlar.

Slave host’ların önceliği, üzerinde çalışan virtual machine’lerin state durumlarını(power on, power off, fail durumları) ve virtual machine’lerin state’lerindeki değişiklikleri kendine ve master’a raporlamaktır. Master host’da yine kendi üzerindeki virtual machine’lerin state durumlarını izler. Her ikiside, yani master ve slave host’lar VM and Application Monitoring özelliğini barındırır. Bu özelliği aşağıdaki resimde görebilirsiniz.

VM application

Bir diğer özellik ise; master host’un virtual machine’leri protect halde tutmasıdır. Bu şu demek oluyor; Virtual machine eğer protection halde ise virtual machine fail durumundan sonra vSphere HA tarafından power on hale getireceğini garanti eder. Master host, virtual machine’leri sürekli izler ve virtual machine’in kullanıcı tarafından power state’inin değişmesi yani power on veya power off hale getirilmesi durumunda vSphere HA Protection ‘inin durumunu değiştirecektir. Eğer virtual machine’ler üzerinde failover durumu yaşanırsa bunu düzeltmek için master host virtual machine’i restart edecektir. Virtual machine HA protection durumunu görmek için virtual machine üzerindeyken Summary tab’ına girerek görebilirsiniz veya Cluster üzerindeyken virtual machine’leri listeleyip, vSphere HA Protection sütun’unu aktif hale getirirseniz görebilirsiniz. Aşağıdaki resimde bunun örneğini görebilirsiniz.

3

vSphere HA host state’in durumunu vCenter Server üzerinden görebilirsiniz. Zaten HA host state’i size sadece vCenter Server raporlayabilir. HA host state’i görmek için vSphere Client ile vCenter’a bağladıktan sonra host’ların Summary tab’ından veya Cluster üzerinde iken host’ları listelediğinizde görebilirsiniz. Tabi Cluster üzerinde host’ları listelediğinizde vSphere HA State sütun’unu aktif ederseniz bunu görebilirsiniz:) Eğer host’un karşısında veya Summary tab’ında”Running (Master)” yazıyor ise o Master host’dur. Eğer Master yazmayıp “Connected (Slave)” yaızyorsa bu slave host’dur. Aşağıda ki resimde bunun örneğini görebilirsiniz.

2

 

Eğer vSphere Host State bölümünde Master veya Slave harici birşey görüyorsanız HA’inizde bir problem var demektir. Bunun için ilerleyen günlerde ayrıca bir makale hazırlyacağım ve orada HA troubleshooting’i detaylı birşekilde anlatacağım.

İyi çalışmalar.

 

4.8 4 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Alper Evranos
Alper Evranos

Eline sağlık güzel olmuş

Başa dön tuşu
1
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x