VMwareVMware vCenter

VMware High Availability Host Isolation Response seçenekleri

Merhaba,

Host’un network’den izole hale gelmesi host çalışırkende oluşabilir yanlız artık cluster içerisinde bulunan diğer host’lar ile ve isolation adres’leri ile iletişim kuramaz. Eğer host management network’u gözlemlemeyecek olursa; vSphere HA agent busefer cluster isolation address’e ping atmaya çalışır. Eğer buda fail olursa host network’den izole olmuş yani network’un dışına çıkmış olur. Network’den izole olan host, Master’a network’den izole olduğunu belirtir.

HA Response Time:

vSphere 5.0 için; master host’un isolated olduğunu belirtme süresi 5 saniyedir. Slave host’lar için ise bu değer 30 saniyedir.

vSphere 4.x için; Heartbeat’ın durmasından 12 saniye sonra isolated duruma geldiğini belirtir. 15 saniye sonra ise, diğer host cluster içerisinde yer alan isolated host’un fail olduğunu düşünür ve isolation response workflow’unu başlatır. Burada yer alan default değerleri HA advanced options altından değiştirebilirsiniz. Isolation response default olarak shutdown olarak ayarlıdır.

host-isolation

Host Isolation Response seçenekleri:

Leave powered on: Host network’den izole olduğunda, virtual machine’lerin durumu değişmez ve aynı şekilde çalışmaya devam eder. Yani network’den izole olan host üzerinde virtual machine’ler çalışmaya devam eder. Diğer host’larda bulunan virtual machine’ler ile veya dış network ile haberleşmesinde herhangi bir problem olmayacaktır. Host Isolation Response seçeneklerindeki bence en doğru seçenek budur çünkü herhangibir yanlışlık olasılığını azaltır. Tabi budurum sadece host’un network’den izole olması durumunda gerçekleşir. Bu durumda datastore heartbeat işlemi uygulanır, Eğer Datastore’lara ulaşılabilirse Leave powered on seçeneği seçili olduğu için virtual machine’ler aynı şekilde kalır. Eğer izole olan host’un datastore’larınada ulaşılamaz ise virtual machine’ler reboot olarak cluster içerisinde farklı bir host üzerinde açılırlar.

Power off: Network isolation oluştuğunda; tüm virtual machine’ler power off edilir. Hard stop olarak düşünebilirsiniz bunu:)

Shutdown: Network isolation oluştuğunda; tüm virtual machine’ler vmware tools ile konuşarak shutdown olurlar. Eğer bu başarılı olmaz ise 5 dakika sonra power off komutu gönderilerek kapatılırlar.

Benim tavsiyem host isolation response’u Leave power on olarak bırakmanız yönünde olacaktır, zaten default olarak’da bu seçenek seçili geliyor.. Yukarıdaki açıklamalara bakarak isterseniz shutdown veya power off’da yapabilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x