Google’dan “kötü yazılım” alarmı

Abone Ol İçerikleri Kaçırma
tarafından 21 Temmuz 2011 tarihinde Haberler kategorisine yazıldı.

Google, kısa bir süre şirket tarafından keşfedilen kötü amaçlı yazılıma karşı koymak için arama motorunu kullanacağını açıkladı.


Google’ın blogunda açıklamada bulunan güvenlik mühendisi Damian Menscher, “veri tabanlarından birinde rutin bir bakım yaparken olağan dışı bir trafik tespit ettiklerini” duyurdu. Menscher, veri trafiğini gönderen birkaç şirketin güvenlik uzmanıyla görüştükten sonra, trafiğe neden olan bilgisayarların” kendine özgü kötü amaçlı bir yazılım akımından etkilendiği” karanına vardı.

Google adına açıklama yapan bir yetkili, “bir milyondan fazla bilgisayarın kötü amaçlı yazılımdan etkilendiğini tahmin ettiklerini, kötü yazılımın internet üzerindeki sahte anti-virüs yazılımlarını indiren kullanıcılar tarafından harekete geçirildiğini” belirtti.

Tespit edilen yazılım, etkilediği bilgisayarların aracı serverlar (proxy) kullanarak Google’a trafik göndermesine neden oluyor. Google, bu kullanıcılara “anti-virüs yazılımlarını güncellemeleri gerektiği yönünde” uyarı yollamayı planlıyor.

Menscher, bilgisayarının kötü amaçlı yazılım tarafından etkilenmiş kullanıcıların Google Arama sonuçları ekranı üzerinde, “bilgisayarınız virüsten etkilenmiş görünüyor” uyarısı koyacaklarını söyledi.


Kaynak:http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/18296780.asp?gid=234


 

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments