VMwareVMware ESXi

Free ESXi 6 özellikleri nelerdir?

Merhaba,

Hemen hemen her sürümde bu yazıyı yazıyorum çünkü VMware vSphere ESXi ‘i ücretli olduğu kadar free kullananda mevcut. Bundan dolayı ESXi‘in ücretli ve free sürümleri arasındaki farklarının neler olduğuna dair birçok soru geliyor. Bunları bu yazıdan kısaca açıklamak istiyorum.

Kullanmış olduğunuz storage, firewall, load balancer gibi birçok cihazda girmiş olduğunuz key’e göre yeni özellikler aktif ediliyor. Yani ürünün kapasitesi var ancak sahip olduğunuz lisans’a göre özellikler aktif veya deaktif ediliyor. Free ESXi ‘da veya ücretli ESXi’da iso dosyaları ayrılmıyor. Bu ISO’dan ESXi kurarsanız 60 gün boyunda Enterprise plus lisansına sahip özellikleri kullanabilirsiniz ancak 60 günden sonra yeni bir key girmeniz istenir. ISO’yu download ettiğinizde eğer vmware sayfanızdan free ESXi key’i alırsanız ESXi’i ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Ücretli sürüm’de kullanmış olduğunuz lisans’a göre özellikler değişiyor. Peki free ESXi neler kapsıyor?

Free ESXi 6 ‘da, ESXi 5.1 ‘de olduğu gibi Memory limiti bulunmuyor. ESXi 5.1’in free özellikleri ile ilgili aşağıdaki yazımı inceleyebilirsiniz.

Free Esxi özellikleri

ESXi 5.5 ve ESXi 6 ‘nın free versiyonlarında herhangi bir farklılık bulunmuyor. Free versiyon daha çok ufak kurum/firma’lar tarafından tercih ediliyor. Eğer ESXi için kullanacağınız tek bir sunucu var ise zaten free versiyonunu tercih edebilirsiniz. Free ESXi 6 limitleri aşağıdaki gibidir:

  • Host başına maximum 2 fiziksel CPU.
  • Guest başına max 8vCPU verilebiliyor.
  • Bazı SDK ve API’ler read-only olduğu için backup yazılımları çalışmayabiliyor.
  • vCenter’a eklenemiyor.
  • Alarm tanımlayamıyorsunuz.
  • Support desteği bulunmamaktadır.

Free ESXi nasıl kullanabilirim?

Free ESXi kullanabilmeniz için ilk olarak VMware’e üye olmanız gerekiyor. Üyelik işlemleri sırasında bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde belirtmeniz gerekiyor. Aksi halde üyeliğinize download hakkı verilmiyor. VMware’e üye olduktan sonra 3 gün içerisinde üyeliğiniz onaylanır ve ESXi’i download edebilirsiniz.

Aşağıdaki link’den VMware account’umuz ile login oluyoruz.

https://my.vmware.com/group/vmware/evalcenter?p=free-esxi6

Yukarıdaki link’e giriş yapıp login olduktan sonra aşağıdaki gibi bir ekran ile karşılaşıyoruz.

Ekran Resmi 2016-07-04 21.29.51

Account’unuz ile giriş yaptığınızda License Information bölümünden Free ESXi 6 key’inizi ücretsiz birşekilde alabilirsiniz. Tabi bu key’i girdiğinizde yukarıdaki belirtmiş olduğum limitasyonlara takılacağınızıda hatırlatmak isterim. Free ESXi ile normal ücretli sürümdeki ESXi arasında herhangi bir fark bulunmuyor. Sadece girmiş olduğunuz key ürünün özelliklerini açıp kapatıyor. Aynı ISO’dan hem Free hemde Ücretli ESXi kullanabilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x