VMwareVMware vCenter

DRS Doctor

Merhaba,

Flings‘in yayınlamış olduğu güzel bir tool’u sizinle paylaşmak istiyorum. Flings’in yayınlamış olduğu bu üründe VMware vCenter üzerinde bulunan cluster’larda DRS’in davranışlarını incelememize olanak sunuyor. Biliyorsunuz ki DRS aslında çok kapalı bir yapıya sahip. CPU ve Memory’nin utilization durumuna göre virtual machine’leri bir host’dan başka bir host’a taşıyor. Tabi burada arka planda dönen işlemleri görmek pek mümkün olmuyor. Özellikle bana gelen sorulardan biride DRS ile ilgili oluyor. Host’un CPU ve Memory utilization’u %80 olmasına rağmen DRS devreye girmiyor ve ben manuel tetikliyorum gibi çeşitli sorular geliyor. Bunların cevabının bir çoğunu bu tool sayesinde öğrenebilir ve yorumlayabilirsiniz.

DRS’in çalışma mantığı ile iligli daha önce yazmış olduğum yazıya aşağıdaki link’den ulaşabilirsiniz.

DRS nasıl çalışır?

Cluster üzerinde DRS‘i enable duruma getirdiğinizde, bu tool sayesinde DRS’in yapmış olduğu taşıma işlemleri, cluster üzerindeki yük durumları vb. bu duruma ilişkin bilgileri kayıt eder. Bu işlemleri log formatında kayıt ettiği incelemenizde kolay olacaktır.

drs-doctor-screen-shot-1

DRS Doctor’un asıl amacı, DRS tarafından gerçekleştirilen işlemlerde sistem yöneticilerine daha iyi fikirler vermektir. Bence bu ürün büyük olasılıkla gelecekte resmi bir ürün haline gelecektir. DRS Doctor’u şuanda vCenter Server 5.5 ve 6.0’da kullanabilirsiniz. DRS Doctor’u merak eden kişiler Centos 6.5 üzerine kurulum yapabilirler. Kurulum ile ilgili dökümana aşağıdaki link’den ulaşabilirsiniz.

https://download3.vmware.com/software/vmw-tools/drsdoctor/Install_DRS_Doctor_on_CentOS_6.pdf

Konu ile ilgili daha detaylı bilgiyi aşağıdaki link’den öğrenebilirsiniz.

https://labs.vmware.com/flings/drsdoctor#summary

Teşekkürler.

 

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x