VMwareVMware ESXi

ESXi 6 ‘da default Snapshot lokasyonunu değiştirmek

Merhaba,

Daha önceki yazımda Snapshot Nedir? sorusuna cevap vermiştim. Default olarak her snapshot virtual machine’in bulunduğu datastore’a alınır. Ben bu yazımda ise snapshot’ın farklı bir datastore’a nasıl alınabileceğinden bahsedeceğim.

Öncelikle şunu söylemem gerekiyor. Bu işlemi yapmanızı tavsiye etmem tabi özel durumlar hariç. Snapshot’ın farklı bir datastore üzerinden çalıştığında yönetimsel anlamda zorluklar çekebilirsiniz. Snapshot dosyası, disk’e gelen Read/Write işlemlerine bağlı olarak büyüyeceği için snapshot’ın belirleneceği datastore’u sürekli takip etmemiz gerekiyor. Eğer bu belirtmiş olduğunuz datastore’un kapasitesi dolar ise bu sefer burada çalışan tüm sanal makinalar ile birlikte snapshot alınan virtual machine’nde kapanacaktır. Tabi bunun sonucunda bir olasılık olarak virtual machine’i kaybetme risk’inizde oldukça fazla.

Yönetim olarak zorluklardan bahsettim. Diğer bir konu ise performans. Snapshot’ı farklı bir lokasona aldığınızda, örneğin bir SSD üzerine aldığınızda evet Snapshot’ın alındığı sanal makina daha hızlı tepki verecektir. Buda SSD’den kaynaklanmaktadır.

VMware üzerinde çalışan bir virtual machine’in Snapshot disk’ini değiştirmek için ilk olarka Putty ile ESXi host’a bağlanıyoruz.

1

Hangi virtual machine’in snapshot lokasyonunu değiştirmek istiyorsak o sanal makinanın bulunduğu dizine gidiyoruz.

Burada .vmx dosyasını editlememiz gerekiyor. Bunun için aşağıdaki komutu kullanıyoruz.

 vi virtualmachine-ismi.vmx 

2

Burada aşağıda beliteceğim 2 satırı bu .vmx dosyasına eklememiz gerekiyor.


workingDir = "snapshot'ın alınacağı path'i belirtiyoruz"

snapshot.redoNotWithParent = “true”

Yukarıdaki satırları ekledikten sonra “:wq!” ile vi editorun’den çıkıyoruz.

Şimdi bu yukarıdaki işlemleri yaptıkdan sonra artık snapshot alındıktan sonra oluşan delta dosyalarımız bizim belirtmiş olduğumuz alanda oluşmaya başlayacaktır. Aynı şekilde redolog dosyalarıda yine bizim belirtmiş olduğumuz alanda oluşacaktır.

Default olarak swap dosyasıda virtual machine’in bulunduğu lokasyonda oluşur. Ancak siz isterseniz swap dosyalarınıda virtual machine bazlı farklı bir datastore’a tanımlayabilirsiniz.

 sched.swap.dir = “swap-için-kullanacağınız-datastore” 

Bunun için yukarıdaki parametreyi .vmx dosyası içerisine ekleyebilirsiniz. Ancak şunu unutmamak gerek swap dosyaları değişken dosyalar olduğu için belirtmiş olduğunuz datastore’u çok iyi takip etmeniz gerekiyor. Eğer datastore dolu olursa virtual machine’iniz kapanacaktır.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x