VMwareVMware ESXi

ESXi üzerinden Datastore veya LUN nasıl kaldırılır?

Merhaba,

VMware ESXi kullanılan ortamlarda aslında en dikkat edilmesi gereken konulardan birtaneside datastore’un düzgün bir şekilde ESXi üzerinden remove edilme konusudur. ESXi üzerinde bulunan bir datastore’u doğru bir şekilde remove etmezseniz istemediğiniz sonuçlar ortaya çıkabilir. Normal şartlarda bir datastore’u geri almak size çok basit gelebilir. Aslında çok kritik bir işlemdir bu. ESXi üzerinde bulunan bir datastore’u eğer düzgün ve uygun birşekilde geri almazsanız All Path Down (APD) gibi sorunlar ile karşılaşabilirsiniz.

Ben daha önce aslında All Path Down ile ilgili çeşitli bilgiler vermiştim. Bu yazıma aşağıdaki link’den ulaşabilirsiniz.

ESXi All Path Down ve Permanent Device Loss – Bölüm 1

Creating an alarm for All Paths Down on vCenter

All Path Down basit olarak tekrar açıklamak gerekirse; ESXi üzerinde active bir path kaybolduğunda veya ansızın koptuğunda hostd o path’i okumaya çalışacaktır. Tabi bu milisaniyeler içerisinde binlerce komut ile gerçekleşiyor. ESXi bu path’e ulaşamadığı için bu path’i açamadığı için ESXi ve vCenter arasındaki iletişim bloklanacak ve path geri gelene kadar beklenecektir. Tabi bu bloklanma sırasında ESXi host vCenter üzerinden disconnect duruma düşecektir. APD’nin oluşması durumunda ESXi ‘a çoğu zaman erişim sağlayamazsınız ancak içinde bulunan sanal makinalar’a erişebilirsiniz. Diğer bir ihtimal ise APD’nin oluşması durumunda ESXi’a yine erişim sağlayamazsınız ancak bu sefer komple hypervisor down olmuş olur. Yani içindeki sanal makinalarda down olur.

VMware’in yayınlamış olduğu release note’larda sürekli APD ile ilgili iyileştirmeler yapıldığı görülmektedir. Burada şöyle bir durum var. Siz storage üzerinden biranda LUN’u kopartabilirsiniz bu normal şartlar’da ESXi üzerinde APD’ye sebep olur. Ancak kullanmış olduğunuz sürümden dolayı bu sorunu yaşamayabilirsiniz. Kısacası APD’ye etki eden çok fazla şey vardır.

ESXi 5.x sürümlerinde bir datastore’u unmount etmek istediğinizde karşınıza 5 tane seçenek gelir. Ancak ESXi 6‘da böyle bir seçenek gelmiyor. Ben yinede ESXi 5.x’de karşımıza gelen seçenekleri kısaca bahsedeyim. Bunlar;

esxidiskunmount1

No virtual machine resides on the datastore: Eğer datastore içerisinde bir virtual machine veya virtual machine’e bağlı bir vmdk var ise bu seçenek onaylanmaz.

The datastore is not part of a Datastore Cluster: Unmount etmek istediğiniz datastore’u mutlaka datastore cluster’dan çıkartmanız gerekiyor. Tabi datastore cluster kullanmıyorsanız bu seçenek direk onaylı olarak gelecektir.

The datastore is not managed by storage DRS: Datastore cluster kullanıyorsanız muhtemelen Storage DRS özelliğinide kullanıyorsunuzdur. Storage DRS’in açık olduğu bir datastore’u unmount edemezsiniz. Oyüzden ilk olarak bunu Storage Cluster’dan çıkartmanız gerekmektedir.

Storage I/O control is disabled for this datastore: Datastore’u unmount etmeniz için Storage I/O control’ın disable durumda olması gerekmektedir. Storage DRS kullanmıyorsanız zaten bu özellik default olarak açık olmaz.

The datastores is not used for vSphere HA heartbeat: vSphere HA’i enable ettiğinizde hangi datastore’ların heartbeat için kullanılacağını belirtebilirsiniz. Eğer kaldırmak istediğinizd datastore’u spesifik olarak belirttiyseniz bu datastore’u kaldıramazsınız.

Eğer bu seçeneklerden hepsi yeşil chek ile işaretli ise datastore’u kalrabilirsiniz. Aksi takdirde datastore’u unmount edemezsiniz. Yani yanlış yapma olasılığınız bulunmuyor.

esxidiskunmount2

Datastore’u unmount ettikden sonra device bölümünden de bunu detach etmeniz gerekiyor.

Bu işlemlerin hepsini tüm ESXi’larda yapmanız gerekiyor. Bütün ESXi host’larda bu işlemleri tamamladıktan sonra artık Storage üzerinden LUN’u geri alabilirsiniz. Tabi burada LUN ID’lere dikkat etmeyi unutmayın aksi takdirde yanlış bir datastore’u geri alabilirsiniz. Eğer yanlış bir datastore’uda geri alırsanız makalenin en başında da bashetmiş olduğum gibi APD durumunu yaşayabilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x