VMware

Esxi root password’u resetlemek

Merhaba,

Bir önceki yazımda sizlere ESX bir host’un root password’unu unuttuğumuzda nasıl değiştirileceğini anlatmıştım bu konuya aşağıdaki link’den ulaşabilirsiniz.

https://www.tayfundeger.com/esx-root-password-u-resetlemek.html

Bu yazımda sizlere Esxi host’un root password’unu unuttuğunuzda nasıl değiştirileceğini anlatacağım. Aslında bu yazı daha cok bilgilendirme amaçlı olacak çünkü diğer yazıya oran ile daha kısa olacak.

Eğer Esxi host’unuzun root şifresiniz unutursanız yapacağınız tek şey yeniden kurmak olacaktır. ESX Server’da root password’u unuttuğumuzda yeniden kurmadan root şifresi belirleyebiliyorduk ancak ESXi’da yeniden kurmamız gerekiyor. Bununda sebebi ESX Server’ın arka planında Linux kullanılırken, Esxi ‘da Linux mimarisi kullanılmamıştır. Buyüzden zaten Service Console Esxi sürümlerinde bulunmamaktadır.

Bu konu ile ilgili KB aşağıdadır.

KB1317898

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

5 4 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

6 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Duran Gökpınar
Duran Gökpınar

Merhabalar,
Ubuntu Cd ile bir resetleme modeli var internette. Ne kadar başarılı bilmiyorum. Sizce denenebilir mi, yoksa yeni kurulum en mantıklısı mı?

Tayfun DEĞER
Tayfun DEĞER

Merhaba,

Belirtilen yöntem unsupported bir yöntemdir. Yazıda belirtmiş olduğum KB’yi incelediğinizde reset yöntemi sadece ve sadece reinstall’dir.

Reinstalling the ESXi host is the only supported way to reset a password on ESXi.

Teşekkürler.

Duran Gökpınar
Duran Gökpınar

Teşekkür ederim cevabınız için. son olarak Esxi ye idrac bağlantısı yaptıktan sonra consol ekrandan şifre denemelerin bir sınırı var mı? Yani belli bir sayıdan sonra lock oluyor mu? Tekrar teşekkür ederim.

Duran Gökpınar
Duran Gökpınar

Tekrar merhaba,

Şifresini unuttuğumuz esxi sunucuyu yeniden kuracağız. Şuan üzerinde bağlı olan fiberleri sökmemiz gerekir mi? Bunlarla storage bağlı ve aktif durumda. Aktif derken sunucu üzerinde vm çalışmıyor, diğer hostlara taşıma yaptık. Sadece storage lun larını görüyor. Nasıl devam etmeliyiz, ne önerirsiniz? Teşekkürler

Başa dön tuşu
6
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x