VMwareVMware ESXi

ESX root password ‘u resetlemek

Merhaba,

Birçok kişi yapısında vcenter kullandığı için host’ları vCenter’a ekledikten sonra Esx sunucu ile pek bir işi olmuyor. Tabi hal böyle olunca gel zaman git zaman Host’unuzun root şifresini unutabiliyorsunuz.

Ben bu yazımda sizlere ESX server’inizin root şifresini unutursanız nasıl sıfırlayacağınızı anlatacağım.  Bu anlatacağım sadece ESX 3.x ve ESX 4.x sürümlerinde geçerlidir.

ESX host’unuzda root şifrenizi unuttuğunuzda ilk olarak yapmanız gereken şey ESX server’ininzi reboot etmek olacaktır.

1

ESX server’i reboot ettiğinizde karşınıza GNU GRUB menüsü gelicektir. Bu ekranda password’u resetlememiz için “a” tuşuna yani modify the kernel arguments before booting ‘e basıyoruz.

2

Karşımıza yukarıda ki gibi bir ekran çıkacaktır. Burada siz ilk karşılaştığınız da quiet yazılı olacaktır. Burada yazılı olan quite’ı silip yerine single yazıyoruz ve Enter tuşu ile komutu gönderiyoruz.

3

Single yazıp enter’a bastıkdan sonra host’umuz reboot olmaya başlayacaktır. Reboot işlemi bittikden sonra karşınıza açılan shell ekranında  passwd yazıyoruz. Zaten yukarıdaki ekran görüntüsünüde incelerseniz passwd ‘yi nereye yazdığımı görebilirsiniz. Passwd yazıp enter’a basınca karşımıza Enter new password bölümü geliyor. Buraya ESX host’a vermek istediğiniz root şifresini yazıyoruz.

4

Password’ü girdikten sonra tekrar shell ekranına düşüyoruz. Burada reboot yazarak ESX host’umuzu reboot edebiliriz. Artık belirtmiş olduğunuz şifre ile root olarak giriş yapabileceksiniz.

Umarım faydalı olmuştur.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

4 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Hasan Kaya
Hasan Kaya

Merhaba, bir sorum var: vCenter serverım çöktü, vCenter administrator daha yüksek hakka sahip olduğundan hostun local root kullanıcının erişimini durdurmuştu. Şimdi vcenter çöktüğünden local root kullanıcısıyla hosta nasıl bağlanabilirim, konsoldan girerek sorunu nasıl çözebilirim.?

Tayfun DEGER
Reply to  Hasan Kaya

ESXi sunucuya root kullanıcısı ile bağlanabilirsiniz. vCenter Server’in adminsitrator hakları ile ilgisi bulunmamaktadır.

Duran Gökpınar
Duran Gökpınar

Merhabalar,
Dell R720 de yukarıdaki gibi ekran gelmiyor. configuration yazısı çıkıp boot seçenekleri geliyor ve esxi yüklemesine geçiyor. Farklı bir yol var mıdır hocam? Teşekkürler

Eksik bilgi, esxi de olmuyormuş. Yeniden kurmak gerekiyormuş. Yine de teşekkürler

Tayfun DEĞER
Tayfun DEĞER

Merhaba,

Bu ESX için geçerli bir resetleme senaryosu. ESXi kullanan kişiler aşağıdaki link’i incelemesi gerekiyor.

https://www.tayfundeger.com/esxi-root-passwordu-resetlemek.html

Teşekkürler.

Başa dön tuşu
4
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x