VMwareVMware ESXi

ESXi 7 ve Yeni Disk Yapısı

Merhaba,

ESXi 7 ve Yeni Disk Yapısı isimli yazımda sizlere ESXi 7 ‘nin disk yapısı hakkında bilgi vereceğim. Daha önce yazmış olduğum vSphere 7 ile ilgili yazılarıma aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

vSphere 7 Yenilikleri

vSphere 6.7 vs vSphere 7

VSAN 7 Yenilikleri

ESXi 7 yüklemek için USB, SD veya disk kullanabilirsiniz. USB ve SD cihazlara kurulum yaparken 8GB minimum gereksinim bulunuyor. USB ve SD cihaz haricinde bir kurulum yapacaksanız 32 GB ‘lık bir alana ihtiyacınız bulunuyor. ESXi 7’ye upgrade etmek için en az 4GB olan bir boot aygıtına ihtiyaç bulunmaktadır. Local bir disk, SAN veya iSCSI LUN’dan boot ederken, bir boot partition’ı, bootbank ve VMFS-L tabanlı ESX-OSData volume’u içeren sistem depolama birimlerinin oluşturulmasına izin vermek için 32 GB’lık bir disk gerekir. Böylece ESX-OSData volume’unda scratch location’da oluşmuş olur.

ESXi 7’den önceki versiyonlarda 5.2 GB’lık bir alan bize yeterli oluyordu. Ancak ESXi 7 ile birlikte artık bunda değişiklikler yapılı ve eskisi ile bir hayli farklı bir durum oluştu.

ESXi 7 ve Yeni Disk Yapısı
ESXi 7 ve Yeni Disk Yapısı

ESXi 7’den önceki versiyonlarda bootbank boyutları 250MB iken, ESXi 7 ile birlikte bu 500 MB olmuştur. 2 tane bootbank bölümü bulunmaktadır. Yukarıdaki ekranda vfat isimli ikitane partition’ın olduğunu görebilirsiniz. Eğer biz burada 8GB’lık bir alana ESXi kurmuş olsaydık vfat bölümleri yani bootbank 1 ve bootbank 2 bölümleri 500MB olarak ayrılacaktı.

Yukarıdaki ekran görüntüsünde kullanmış olduğunuz disk boyutuna göre oluşacak bootbank dosyalarını ve ESX-OSDATA partition’larını görebilirsiniz. 128GB’a kadar eğer bir disk kullanıyorsanız VMFS datastore’u olarak kullanamazsınız bu diski. Ancak 128GB ve üzerinde bir disk kullanırsanız bu diski aynı zamanda VMFS datastore’u olarak kullanabilirsiniz.

Bundan dolayı artık 128GB altında bulunan disklere kurulum yaptığımızda VMFS datastore olarak eklenmiyor,

Burada asıl soru şu aslında, neden 128GB altını VMFS olarak kullanamıyoruz? Yani neden bu sınır 128GB ile sınırlandırılmış?

Umarum faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

5 2 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x