VMwareManşetVMware ESXiVMware vCenter

vSphere 6.7 vs vSphere 7

Merhaba,

vSphere 7 ‘nin duyurulması ile birlikte vSphere 6.7 e vSphere 7 arasındaki farkları merak ediyor olabilirsiniz. Bunun için sizlere ufak bir yazı yazmaya karar verdim. vSphere 7 ile birlikte bir çok yenilik geldi ve bu yenilikleri sizler ile paylaşmaya devam edeceğim.

vSphere 6.7 vs vSphere 7

vSphere 7 ile birlikte configuration maximum değerlerinde de bazı değişiklikler yaşandı. vSphere 6.7 u3 ile birlikte DDNS desteği, PNID desteği gibi çeşitli yenilikler gelmişti. Hatta bununla alakalı makaleme aşağıdan ulaşabiilrsiniz.

vSphere 6.7 Update 3 Yenilikleri

vSphere 6.7 ve vSphere 7 ile karşılaştırıldığında özellikle vCenter Server’in desteklemiş olduğu host ve virtual machine sayılarında bazı iyileştirmeler yapıldığnı görüyorum. vCenter Server’in desteklemiş olduğu host sayısı 2500 ‘e çıkarken virtual machine sayısıda 30000 ‘e çıkarılmıştır. Ayrıca vCenter Server’lar arasındaki desteklenen latency miktarıda arttırılmıştır. Yukarıdaki tabloda da görebileceğiniz üzere çok büyük bir değişiklik yok ancak yinede bahsetmek istedim.

vSphere 7 ile birlikte virtual machine hardware version 17 geldi. Virtual machine Hardware Version 17 ile birlikte 2 güzel özellik bizleri bekliyor.

  • Watchdog timer devices;. Virtual machine’in bulunduğu Guest OS cevap vermiyor ise watchdog timer virtual machine’i resetlemeye yardımcı olur. Bu özellik aslında cluster olan database ve file server gibi uygulamalar için oldukça önemlidir.
  • Precision Time Protocol (PTP) desteği. PTP ile milisaniyeden daha düşük bir saat doğruluğu elde edebilirsiniz. PTP’yi kullanmak için ESX host üzerindeki bir hizmetin etkinleştirilmesi ve virtual machine’e bir Precision Clock eklenmesi gerekir.

Umarım faydalı olmuştur.

Detayları paylaşmaya devam edeceğim.

İyi çalışmalar.

5 5 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x