VMwareVMware ESXi

ESXi 6 Non-persistent storage uyarısı

Merhaba,

Yeni bir ESXi kurduktan sonra karşınıza belli başlı warning’ler çıkabilir. Bu warning’ler çoğunlukla önemsiz olabiliyor ama bazılarına karşı aksiyon almanızda gerekebilir.

Son zamanlarda SD kart’lara ve USB bellek’ler üzerine ESXi ‘lar kurulmaya başladı. Tabi bu şekilde kurulumlar olunca ESXi üzerinde de bazı hataları, uyarıları görmek durumunda kalıyoruz. Bu yazımda bu warning’lerin birinden bahsedeceğim. Ayrıca warning’ler nasıl düzeltilir kısaca onlar hakkında bilgi vereceğim.

Non-Persistent storage uyarısı:

USB bellek veya SD kart üzerine ESXi’i install ettiğinizde aşağıdaki uyarı ile karşılaşabilirsiniz.

 System logs on host <hostname> are stored on non-persistent storage 

Eğer siz normal bir disk’e ESXi ‘i install ederseniz böyle bir uyarı ile karşılaşmazsınız.  USB ve SD kart üzerine kurduğunuzda System log’larının depolanacağı kullanılabilir bir disk olmadığı için bu uyarı ile karşılaşırsınız. Biliyorsunuz ki USB bellek‘ler ve SD kart’lar ESXi üzerinde datastore olarak tanınmazlar. Bunun için ekstra işlemler yapmanız gerekiyor. Bir USB belleği veya SD kart’ı datastore olarak ESXi sunucuya eklemek istiyorsanız aşağıdaki link’i inceleyebilirsiniz.

ESXi 6 ‘da USB disk’i datastore olarak göstermek

1

System logs için bir datastore belirtmemiz gerekiyor. Bunun için Advanced Settings > ScratchConfig bölümüne giriyoruz.

ScratchConfig.ConfiguredScratchLocation tab’ına log’lar için kullanacağımız datastore’u yazıyoruz. OK butonu ile buradan çıktıktan sonra host’u reboot öneriliyor.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x