Deprecated VMFS volume(s) found on the host Uyarısı

Abone Ol İçerikleri Kaçırma
tarafından 5 Nisan 2016 tarihinde VMware, VMware ESXi kategorisine yazıldı.

Merhaba,

ESXi 5.5 ‘dan ESXi 6.0 ortamına upgrade işlemini yaptıkdan sonra ESXi host’larınızda aşağıdaki uyarıyı görebilirsiniz.

deprecated

 Deprecated VMFS Volumes found on host. Please consider upgrading volume(s) to the latest version 

Bu uyarının sebebi VMFS 3 datastore’ların vSphere 6.0 ‘da önerilmemesinden kaynaklanmaktadır. Ancak VMFS 5 datastore ‘a sahip olduğunuz halde yine bu uyarıyı alabilirsiniz. Öncelikle şunu söylemeliyim şuanda bu uyarının herhangi bir çözümü bulunmuyor. Çözümü bulunmadığı gibi herhangi bir sorunada yol açmıyor. Ama sizin ortamınızda VMFS 3 datastore var ise bunları VMFS 5 datastore’a upgrade etmenizi öneririm. VMFS 3 ve VMFS 5 arasındaki farklar ile ilgili VMFS3 ve VMFS5 Datastore arasındaki farklar nelerdir? isimli makalemi inceleyebilirsiniz.

https://kb.vmware.com/kb/2109735

Bu konu ile ilgili VMware’in yayınlamış olduğu KB’yi yukarıdaki link’den inceleyebilirsiniz.

Sorunun giderilmesi ile ilgili yapmanız gereken ise ESXi host’un management agent’larını restart etmek olacaktır. Bu konu ile ilgili ESXi host’a SSH ile bağlandıktan sonra services.sh restart yazarak ESXi host’un servislerini restart edebilirsiniz. Restart işlemini gerçekleştirdikten sonra bu uyarı ESXi host üzerinde gözükmeyecektir. Tabi bir süre sonra tekrar bu uyarı çıkabilir.

Teşekkürler

0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments