VMwareVMware ESXiVMware vCenter

VMFS3 ve VMFS5 Datastore arasındaki farklar nelerdir?

Merhaba,

Bu yazımda sizlere VMFS3 ile VMFS5 Datastore’lar arasındaki farkları anlatacağım. VMFS5, vSphere 5 ile birlikte gelmiştir. Eğer vSphere 5 esxi host’unuza yeni bir datastore ekleyeceksiniz default olarak VMFS5 seçili gelir siz isterseniz wizard’da VMFS3 olarak seçebilirsiniz. Ancak yapınızdaki Esx 4.x host’ları Esxi 5 ‘e upgrade ettiğinizde datastore versiyonları VMFS3 olarak gelecektir. Siz vSphere Client üzerinden bunları VMFS3 ‘den VMFS5 çıkartabilirsiniz.

VMFS3-Datastore

VMFS3 Datastore örneğini yukarıda görebilirsiniz. VMFS3’ü VMFS5’e upgrade yapmak istiyorsanız Upgrade to VMFS5 butonuna basıp upgrade işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirirken datastore’u boşaltmanıza gerek yoktur.  Üzerinde çalışan virtual machine varken yapabilirsiniz yani.

Not: VMFS3 ‘den VMFS5 ‘e upgrade’den sonra datastore’u 64TB kadar genişletemezsiniz. O datastore’u yeniden yaratmanız gerekmektedir. Bunun nedeni ise; Block size’in değiştirilemiyor olmasıdır.

VMFS 3 ile VMFS 5 arasındaki farkları inceleyecek olursak;

[table “21” not found /]
0 0 votes
Makaleyi Oylamayı Unutmayın !

Tayfun DEĞER

Bu yazı blog üzerinde Tayfun DEĞER tarafından paylaşılmıştır. 2009 yılında açılan blog kısa zaman içerisinde büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Tayfun DEĞER danışmanlık ve eğitimler vermektedir. vExpert 2013-2019, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud ve MCSE sertifikalarına sahiptir.Twitter 'dan @tayfundeger veya RSS ile sitedeki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Vusal Qarayev

ela! Teshekkur edirem…

Başa dön tuşu
1
0
Görüşlerini belirtmek ister misin?x